Klasyki Polityki

Szympans też człowiek

Szympansowi bliżej do człowieka niż do goryla Szympansowi bliżej do człowieka niż do goryla suju-foto / Pixabay
Wyobraźmy sobie taką sytuację: uczniowie szkoły podstawowej wraz ze swoją wychowawczynią idą na wycieczkę do zoo. Stają przed klatką z szympansami i odczytują napis na tabliczce: „Szympans karłowaty (Homo paniscus) – jeden z gatunków człowieka”.
Polityka

Wystarczy zajrzeć do encyklopedii, by przekonać się, że do rodzaju Homo (człowiek) zaliczany jest tylko jeden gatunek – właśnie my, Homo sapiens. Szympansy natomiast są przedstawicielami innego rodzaju – Pan. Także wiele podręczników biologii, zwłaszcza tych starszych, w powyższy sposób przedstawia drzewo ewolucyjne człowieka – do jednego worka wrzucono najbardziej bliskie nam małpy człekokształtne, a do innej grupy, o dumnej nazwie Homo, zaliczono nas i naszych najbliższych przodków żyjących do 2,5 mln lat temu.

Polityka 23.2003 (2404) z dnia 07.06.2003; Nauka ; s. 88
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022