Kraj

Dzielenie skóry na Tusku

Kto premierem po wyborach prezydenckich?

Tropienie potencjalnego następcy Donalda Tuska stało się ostatnio ulubionym zajęciem polskiej prasy. Nikt jednak nie zwraca uwagi na to, że po ewentualnym zwycięstwie szefa PO w wyborach prezydenckich posada premiera będzie wyjątkowo mało atrakcyjna.

Media chętnie żonglują kandydaturami. Do wymienianych od dawna Grzegorza Schetyny i Bronisława Komorowskiego dołączyli ostatnio Michał Boni, Jacek Rostowski oraz Jan Krzysztof Bielecki. Boniego i Rostowskiego typuje „Dziennik Gazeta Prawna”, z kolei na Bieleckiego wskazuje „Gazeta Wyborcza”. Dziwi ten publicystyczny zapał. I nie chodzi tylko o to, że do wyborów prezydenckich pozostał jeszcze rok, a Donald Tusk, choć jest ich faworytem, wcale nie musi wygrać. Takie dzielenie skóry na niedźwiedziu może okazać się zupełnie bezproduktywne z innego powodu – terminu wyborów parlamentarnych, które odbędą się w 2011 r.

Ich data nie jest na razie znana, możliwe są dwa scenariusze. Według pierwszego, do urn pójdziemy wiosną. Chodzi o to, by kampania wyborcza i towarzyszące jej spory nie odbywały się w czasie, gdy Polska przewodniczyć będzie pracom Unii Europejskiej (lipiec – grudzień 2011). Drugi, konstytucyjny  termin to jesień (prawdopodobnie na początku października). I jeszcze jedna, ważna data – zaprzysiężenia prezydenta, które zwykle odbywa się w ostatnich dniach grudnia. Tak więc przy założeniu, że zostanie nim Donald Tusk, jego następca będzie sprawował władzę maksymalnie przez 10 miesięcy - od grudnia 2010 r. do października 2011 r.

Z tej łamigłówki konstytucyjnych terminów można wysnuć wniosek, że nie będzie zbyt wielu chętnych do zajęcia fotela premiera jedynie na kilka miesięcy. Trudno sobie wyobrazić, by tak ambitni politycy jak Schetyna czy Komorowski ryzykowali swoje kariery tylko po to, by móc wpisać sobie w CV funkcję prezesa rady ministrów. Dziesięć miesięcy to zbyt krótki czas, by cokolwiek w państwie zmienić (szczególnie w czasie trwania kampanii wyborczej), ale wystarczająco długi, aby stracić popularność. Z tych samych powodów mało wiarygodnie brzmi ewentualna kandydatura Jana Krzysztofa Bieleckiego, który zresztą premierem już był.

Dlatego poszukiwani będą kandydaci tymczasowi, którzy spokojnie przeprowadzą rząd do wyborów. Czy będą to Boni i Rostowski? Być może, bo obaj się do tego nadają. Pytanie, czy będzie im się chciało.  Bardziej prawdopodobny jest scenariusz, o którym mało kto pamięta – teka premiera dla Waldemara Pawlaka, w zamian za poparcie Tuska przez PSL w wyborach prezydenckich. Osoby, które znają lidera ludowców twierdzą, że jego ambicją i wielkim marzeniem jest to, by zostać premierem po raz trzeci - tak jak legendarny przywódca PSL Wincenty Witos przed wojną.
Platforma wcielając w życie taki scenariusz zaspokoiłaby ambicje Pawlaka, co miałoby swoją wartość przed ewentualnym odnowieniem koalicji po wyborach parlamentarnych, w zamian otrzymując jeszcze głosy wsi podczas prezydenckiej elekcji. Układ idealny.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną