Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Święta, czyli kiedy mamy wolne

Pod względem liczby dni ustawowo wolnych od pracy z powodu świąt państwowych i kościelnych Polska jest jednym z europejskich liderów.

W sumie mamy ich w kalendarzu 12, przy czym zdecydowanie dominują te drugie, których jest osiem. Są to pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, Wszystkich Świętych, Boże Ciało, pierwszy dzień Zielonych Świątek, który podobnie jak Wielkanoc wypada zawsze w niedzielę oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia).  Ustawa o dniach wolnych od pracy z 1951 roku (dwukrotnie nowelizowana po 1989 r.) wymienia trzy święta państwowe o takim statusie – pierwszego i Trzeciego Maja oraz Narodowe święto Niepodległości 11 Listopada. Wolny od pracy jest również Nowy Rok, który jednak nie został uznany za święto kościelne lub państwowe.

Oprócz tego w Polsce obowiązuje osiem świąt państwowych, które są normalnymi dniami pracy. To m.in. Dzień Solidarności i Wolności (31 sierpnia), Dzień Papieża Jana Pawła II (16 października), czy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego (27 września). Wszystkie oprócz ostatniego, które obowiązuje od 1998 r. ustanowione zostały w ostatnich pięciu latach. Najmłodszym jest wprowadzony do kalendarza z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.  Ustawę w tej sprawie Sejm przyjął na początku października tego roku.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną