Kraj

Tusk - nie kandyduję

BEW
Donald Tusk rezygnuje z ubiegania się o fotel prezydenta w wyborach 2010 r. - Zamierzam wciąż być szefem rządu, aby dalej prowadzić polską politykę - zapowiedział premier.

Premier wystąpił w budynku Giełdy Papierów Wartościowych. Jako tło wybrał bardzo przez siebie lubianą "zieloną wyspę" - mapę, na której zaznaczono wzrost gospodarczy krajów Unii Europejskiej. Według najnowszych danych GUS, nasz kraj uzyskał dodatni wynik: 1,7 proc. PKB. - Jesteśmy jedyną gospodarką, która jest na plusie - cieszył się premier. Kraje sąsiedzkie mają zaznaczone na czerwono spadki.

Zdaniem premiera urząd prezydencki jest niezwykle prestiżowy, ale jest ogromna praca do wykonania. - Nie chcę uczestniczyć w wyścigu, w którym wygraną jest pałac i zaszczyt, ja chcę uczestniczyć w batalii, której celem jest cywilizacyjny postęp - premier zapowiedział, że chce dalej szefować rządowi, aby prowadzić skuteczne reformy, które zapewnią wzrost gospodarczy Polski na wiele, wiele lat.

- Zbyt dużo przygotowywaliśmy projektów, a za bardzo cenię skuteczność instrumentów politycznych, by narażać to na szwank. Wydaje się rzeczą oczywistą, że więcej trudnych zadań zrealizuję mając instrumenty w ręku, niż siedząc w pałacu. Niektórzy sądzą, że żegnam się z istotnym marzeniem. Dla mnie największym marzeniem jest sukces Polski - powiedział Donald Tusk. Szczegóły planu reform ma jutro przedstawić razem z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Premier nie wskazał jednak w żaden sposób kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich.

 

Komentarz Janiny Paradowskiej: Między emocjami i realiami
Donald Tusk rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich. Tej decyzji spodziewano się od kilku tygodni, choć premier podejmując ją - chyba najtrudniejszą i najbardziej ryzykowną - zapewne wahał się do ostatniej chwili. Czytaj więcej>>

Wpis Daniela Passenta na blogu: Cała władza w ręce Tuska
Znów nie miałem racji pisząc, że Tusk "powinien kandydować", a Tusk postąpił odwrotnie. Czytaj więcej>>

Wpis Janiny Paradowskiej na blogu: Komorowski czy Sikorski?
Tym pytaniem od kilku dni żyje polska polityka. Rzecz nie tyle w cechach obu kandydatów, ale w przesłaniu, jakie ma nieść ta kandydatura. Czytaj więcej>>

Analiza Janiny Paradowskiej: Nie kandyduje i co dalej?
Jednym zdaniem – że woli być premierem niż prezydentem – Donald Tusk rozsypał polską politykę, obalił tworzone od lat scenariusze i rozpoczął nowe rozdanie. Ryzykowne, choć racjonalne. Czytaj więcej>>

Mariusz Janicki: Oceniamy potencjalnych kandydatów PO na prezydenta

 

Oceniamy potencjalnych kandydatów PO na prezydenta

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną