Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Stereotyp przełamany

Wyroki za seksaferę

Wyroki bezwzględnego więzienia dla Andrzeja Leppera (2 lata i 3 miesiące), wicepremiera w rządzie PiS i Stanisława Łyżwińskiego (5 lat), wiceprzewodniczącego Samoobrony są precedensowe w historii sądownictwa w Polsce.

Co ważniejsze, przełamują powszechny wciąż stereotyp, że molestowanie jest babskim  wymysłem, nadwrażliwością, histerią i hipokryzją. Zabawy samców w pracy, zwłaszcza w okolicznościach małomiasteczkowych pozostawały bezkarne. Traktowano je z przymrużeniem oka. Kobiety, zwykle służbowo zależne od samców – milczały.

Przypomnijmy,  kiedy cztery lata temu „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że w „Samoobronie” mogło dochodzić do molestowania, że ofiarowano pracę i stanowiska w zamian za seks, media huczały, ale analizowały sytuację dość chłodno, na zasadzie: no cóż, tego rodzaju zachowania mieszczą się w wizerunku ugrupowania. „Czy było to molestowanie, czy też tylko swoista plemienna subkultura grupy, w której gruby żart, nieprzystojne gesty są czymś naturalnym” - pisaliśmy i my w „Polityce”.

Także dla ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego zachowanie jego zastępcy w rządzie nie było na tyle bulwersujące, by pozbawić go stanowiska. Mimo że tuż po ujawnieniu sprawy zapewniał, że nie widzi możliwości współpracy z osobami, które dopuszczają się takich czynów, dopiero szyta grubymi nićmi gruntowa prowokacja rozsadziła koalicję PiS i „Samoobrony”. Stało się to jednak dopiero siedem miesięcy później.

Dziś już wiadomo: historia z Anetą Krawczyk być może była „grubym żartem”. Ale za ten żart idzie się do więzienia.  

 

 

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną