Kraj

Obywatelski? Może być trudno

Kręta droga obywatelskich projektów ustaw

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o parytetach płci na listach wyborczych, złożonego przez działaczki Kongresu Kobiet.

Inicjatorki projektu liczą, że skoro ponad 150 tys. Polek i Polaków złożyło pod nim podpisy, posłowie powinni potraktować go poważnie – i uchwalić wprowadzenie parytetów. Dotychczasowe losy obywatelskich projektów nie uzasadniają jednak podobnego optymizmu. Od 1999 r., od kiedy grupa co najmniej 100 tys. Polaków może zgłosić swoją propozycję ustawy, posłowie uchwalili ledwie osiem obywatelskich projektów na 32, które wpłynęły do Sejmu. To mniej niż jeden na rok.

Największe szanse miały inicjatywy dotyczące spraw, w których posłowie lub rząd postanowili przedstawić własne projekty i które łącznie z poselskimi albo rządowymi projektami były rozpatrywane.

W poprzedniej kadencji parlamentu sukcesem zakończyła się walka o przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego, a w obecnej - o obniżenie wieku obowiązku szkolnego do sześciu lat.

Te statystyki nie zachęcają do aktywności. Skoro od lat szukamy wyjaśnienia, dlaczego duch obywatelski w narodzie nie chce się rozwinąć – może warto zwrócić uwagę i na to, jakie są realne możliwości wpływu przeciętnych Polaków na kształt prawa, które ich dotyczy.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polscy autorzy plagiatorzy

Dzisiejszy czytelnik potrafi szybko wytropić podobieństwa i oskarżyć o plagiat. Przekonali się o tym kolejni polscy autorzy.

Aleksandra Żelazińska
12.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną