Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński
Wojciech Kardas/Agencja Gazeta

Jarosław Kaczyński

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Lat 61, prezes i twórca partii Prawo i Sprawiedliwość, premier w latach 2006-2007. Brat tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z wykształcenia prawnik. Ma tytuł doktora. W latach 70. pracował naukowo, m.in. jako adiunkt w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego.

Po Czerwcu 1976 r. zaangażował się w działalność opozycyjną, m.in. współpracował z Biurem Interwencyjnym KOR, które dokumentowało przypadki nadużyć milicji i SB. Pod koniec lat 70. związał się ze środowiskiem „Głosu”, drugoobiegowego pisma wydawanego przez Antoniego Macierewicza.

Po powstaniu „Solidarności”  pracował w Ośrodku Badań Społecznych, utworzonym przy Regionie Mazowsze. Choć związany z opozycją, nie był internowany w stanie wojennym. Do 1989 r. działał w podziemnych strukturach związku. Doradzał stoczniowcom podczas pamiętnych strajków w Gdańsku w 1988 r. W trakcie obrad Okrągłego Stołu zasiadał w podzespole zajmującym się reformami politycznymi.

Był jednym z głównych autorów wyborczego sukcesu opozycji w czerwcu 1989 r. To Jarosław Kaczyński negocjował ze Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym i Stronnictwem Demokratycznym warunki zawiązania koalicji ze stroną solidarnościową, dzięki której powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego.

Gdy wybuchła „wojna na górze”  stanął po stronie Lecha Wałęsy. Wspierał go jako redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” i senator pierwszej kadencji. Gdy legendarny przywódca wygrał wybory prezydenckie, został szefem jego kancelarii. W 1991 roku, po zerwaniu z Lechem Wałęsą, założył Porozumienie Centrum, któremu przewodził przez siedem lat.

Poseł: PC w latach 1991-93, niezależny w latach 1997-2001 (startował wówczas z listy Ruchu Odbudowy Polski) oraz PiS od 2001 r. W tym samym roku założył Prawo i Sprawiedliwość, któremu przewodzi od 2003 r. (zastąpił na stanowisku prezesa PiS swego brata, który w 2002 r. został prezydentem Warszawy). 

Gdy w 2005 r. PiS wygrało wybory, doprowadził do powstania koalicji z Ligą Polskich Rodzin i Samoobroną. Rok później stanął na jej czele jako premier, zastępując Kazimierza Marcinkiewicza. Stracił urząd po wygranych przez PO przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r.

Mieszka w Warszawie, na Żoliborzu. Jest kawalerem i wielbicielem kotów.  

CZYTAJ TAKŻE: Saga rodu Kaczyńskich

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną