Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Pomnik lepszej żałoby

Niepotrzebny pomnik przed Pałacem

Sprawa krzyża pod Pałacem Prezydenckim jest załatwiona tylko pozornie i prowizorycznie.

Już teraz prawicowe media dowodzą, że harcerze, zgadzający się na przeniesienie krzyża do pobliskiego kościoła, zostali „wykiwani”, gdyż konserwator zabytków nie daje zgody na pomnik, o czym wcześniej ich nie poinformowano. Ale i harcerze nie od razu mówili o pomniku.

Ten pomysł pojawił się wraz z powyborczą ofensywą smoleńską PiS. Ponadto grupa osób pilnujących całodobowo krzyża na żadne przenosiny się nie zgadza, przynajmniej dopóki nie pojawi się przy Krakowskim Przedmieściu choćby, na razie, tablica. A ona do 3 sierpnia, dnia przenosin, raczej się nie pojawi.

Kościół początkowo nie chciał się do sprawy mieszać, zapewne, by nie wystawiać na próbę swego autorytetu, nie ryzykować buntu części wiernych wobec instytucji. W końcu jednak zaangażował się, może próbując po kampanii wyborczej odkleić się nieco od PiS, ale porozumienie firmuje oficjalnie nie abp Nycz, tylko duszpasterstwo akademickie.

Problem krzyża to nie tylko kwestia politycznego zawłaszczenia symbolu religijnego. Krzyż to także, od samego początku (taka była intencja fundatorów krzyża), symbol uczczenia samej żałoby, objaw wzruszenia własnym wzruszeniem, uwznioślenia żalu, upamiętniania pamięci; naród czci własną wielkość, dobroć, uczucia. Czci czczenie. Bronisław Łagowski powiedział niedawno, że polski patriotyzm polega na kulcie patriotyzmu. Polska żałoba w znacznej mierze polega na kulcie żałoby. Dlatego ten krzyż jest tak ważny, dlatego nie wystarcza tablica, ale musi być pomnik.

Pamięć ofiar udźwignęłaby skromna, kamienna tablica; jest takich wiele rozsianych po świecie, a poświęconych właśnie tym, którzy zginęli, a nie polegli w katastrofach lotniczych. Ale dla uczczenia samych żałobników to za mało. Ci chcą pamiętać, jak się szlachetnie smucili, jak patriotycznie płakali i jak to pomogło Sprawie. Żywi muszą mieć pomnik. I nie można wykluczyć, że po zabraniu krzyża sprzed Pałacu, będzie tam postawiony nowy, dla upamiętnienia zabrania krzyża. I tej lepszej, słuszniejszej i godniejszej żałoby.

Polityka 31.2010 (2767) z dnia 31.07.2010; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomnik lepszej żałoby"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną