Kraj

Zerwany kontrakt na śmigłowce do Afganistanu

Afganistan: polscy żołnierze w drodze na pokład Mi-17 Afganistan: polscy żołnierze w drodze na pokład Mi-17 Damian Kramski / Agencja Gazeta
Dostawa śmigłowców Mi-17 dla naszych żołnierzy w Afganistanie zawisła na włosku. Firma, która miała je dostarczyć nie wywiązała się z umowy.

Prowadzone od września zeszłego roku negocjacje w sprawie zakupu śmigłowców do Afganistanu to jeden z najbardziej pechowych kontraktów w resorcie obrony.

Już samo ogłoszenie przetargu było kompromisem. MON planował najpierw zakup 12 maszyn - skonstruowanych jeszcze w ZSRR transportowych Mi – 17 i szturmowych Mi – 24 (miały zastąpić używane przez naszych żołnierzy śmigłowce tego samego typu). Jednak z braku pieniędzy MON postanowił ograniczyć się do pięciu Mi – 17.

Pierwszy przetarg unieważniono. Drugi wygrała firma Metalexport - S, z którą ostatecznie podpisano umowę 8 lipca tego roku. Jej wartość to 388 milionów złotych. Firma nie wywiązała się jednak z kontraktu. – Wbrew zapewnieniom nie miała zgody Rosjan na dostawę tego sprzętu. Wobec tak jaskrawego naruszenia zapisów umowy musieliśmy ją unieważnić – mówi Marcin Idzik, wiceszef MON, odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia dla polskiej armii. Metalexport – S broni się, że wina nie leży po jego stronie. – Mieliśmy wszystkie wymagane zgody. Wszystko szło prawidłowo – zarzeka się Roman Baczyński, prezes Metalexportu-S. - Jednak w ostatniej chwili Rosjanie się wycofali. Zostaliśmy posądzeni o sprzedaż broni do Gruzji, co jest nieprawdą. Ale w myśl dekretu prezydenta Rosji, eliminuje nas z tamtejszego rynku handlu bronią.

Teraz MON zapewnia, że obiecane żołnierzom śmigłowce (niezbędne do sprawnego poruszania się po tym górzystym kraju i do walki z talibami) jeszcze w tym roku trafią do Afganistanu. Tym razem helikoptery mają być nowe, a resort kupi je… bezpośrednio od Rosjan. – Dwa śmigłowce w tym roku, kolejne trzy na wiosnę przyszłego – mówi Marcin Idzik. Co ciekawe, jego zdaniem jest szansa, że będą tańsze, niż oferowane w poprzednim kontrakcie.

Resort obrony będzie też dochodzić około 70 milionów złotych odszkodowania od Metalexportu – S. Firma odrzuca jednak wszelkie roszczenia.  – Z umowy nie wywiązaliśmy się nie z własnej winy – podkreśla prezes Baczyński.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną