Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Czy SLD i PO poprą postulaty Palikota?

Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Na pytania serwisu POLITYKA.PL odpowiadają Małgorzata Kidawa –Błońska (PO) i Katarzyna Piekarska (SLD).

Większość z pomysłów Janusza Palikota, które zaprezentował na sobotnim zjeździe swego ruchu można znaleźć w programach PO i SLD. A więc jeśli uda mu się wejść do Sejmu, powinien szukać sojuszników w PO i SLD. Tylko w których sprawach? Postanowiliśmy to sprawdzić. O nastawienie do najbardziej naszym zdaniem kontrowersyjnych postulatów Palikota zapytaliśmy przedstawicielki obu ugrupowań.

 Katarzyna Piekarska – wiceprzewodnicząca SLD

 Usunięcie religii ze szkół

TAK. To nasz postulat od kilkunastu lat. Ale dziś nie da się tego zrobić od ręki, bo o religii w szkole zdecydował konkordat, a nie można go tak po prostu wypowiedzieć. My działamy małymi krokami. Już w 2008 roku złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy, który zakazuje wpisywania oceny z religii na świadectwie. Poza tym wciąż domagamy się dania uczniom alternatywy: religia lub etyka.

Prawo aborcji dla kobiet

TAK. To my jesteśmy pionierami w tej kwestii.

Darmowa antykoncepcja

TAK, ale tu znów w przeciwieństwie do pana Palikota jesteśmy realistami i wiemy, że budżet stać na refundację do 24 roku życiu. W dłuższej perspektywie jesteśmy za darmową antykoncepcją dla wszystkich aktywnych seksualnie.

Rejestracja związków partnerskich , hetero i homoseksualnych

TAK. Przed katastrofą Smoleńską pracami nad takim projektem zajmowała się Izabela Jaruga - Nowacka. Po 10 kwietnia nie było atmosfery aby o tym rozmawiać, dlatego teraz wracamy z tym pomysłem. To kwestia tygodni, gdy przedstawimy swoje propozycje w tym zakresie.

Określona  kadencyjność przywództwa w partiach politycznych

NIE. W SLD nie mamy tego problemu. To sprawa napisania dobrego statutu, który pozwala na demokratyczny wybór szefa partii. To problem wewnętrzny partii, jak w PiS i PO. Trzeba go rozwiązać na poziomie statutów partyjnych, a nie ustawy.

Likwidacja Senatu

TAK, ale tylko w obecnej formie. Proponujemy stworzenie izby samorządowo – korporacyjnej. Gdzie przedstawiciele różnych środowisk mieliby okazję do wymiany swoich pomysłów i doświadczeń. Ten pomysł na papierze pokażemy w przyszłym miesiącu. Senat, który dziś tylko poprawia legislacyjne błędy posłów, nie jest nam do niczego potrzebny. Pieniądze na jego funkcjonowanie lepiej wydać na lepsze biuro legislacyjne.

Zmniejszenie liczby posłów

NIE, bo i tak już dziś obywatele narzekają na słaby kontakt parlamentarzysta – wyborca. To pozorna oszczędność, a w znaczący sposób ograniczyłaby reprezentację Polaków w parlamencie.

Zlikwidowanie immunitetów parlamentarnych

NIE. Można powiedzieć, że niektórzy mogą się za nimi chronić, ale po doświadczeniach rządów PiS i działalności Zbigniewa Ziobro, lepiej aby parlamentarzyści byli wolni w sprawowaniu swojego mandatu.

Małgorzata Kidawa-Błońska, PO:

Usunięcie religii ze szkół

NIE. To, co uzgodniono 20 lat temu było wynikiem powszechnych oczekiwań społeczeństwa, powinno się mieć to na uwadze. Uważam natomiast, że to, co wówczas wypracowano należy usprawnić – zmodyfikować funkcjonowanie tych lekcji, podnieść ich poziom. Sama chodziłam na religię do parafii i myślę, że to było bardzo dobre rozwiązanie, bo wytwarzały się więzi, wspólnota parafialna. To było bardzo cenne. Jednak rozumiem, że dla wielu rodziców wygodniej jest, gdy dziecko ma tę religię w szkole.

Prawo aborcji dla kobiet

NIE. Ta ustawa, która obowiązuje, jest dobra, jest kompromisem.

Darmowa antykoncepcja

TAK, ALE wprowadzenie refundacji środków antykoncepcyjnych musi poprzedzić poważna dyskusja na ten temat.

Rejestracja związków partnerskich , hetero i homoseksualnych

TAK. Partnerom trzeba zapewnić choćby możliwość opieki w szpitalach czy dziedziczenia majątku. Z wyłączenie: wspólnego opodatkowywania się oraz adopcji dzieci.

Określona  kadencyjność przywództwa w partiach politycznych

NIE. To sprawa partii. To do niej należy decyzja, jak długo chce mieć na czele danego lidera.

Likwidacja Senatu

TAK. To był przecież pomysł PO. Senat nie powinien być odzwierciedleniem Sejmu.

Zmniejszenie liczby posłów

TAK. Całkowicie się z tym postulatem zgadzam. Moim zdaniem można by zmniejszyć liczbę posłów o połowę, to otwarta kwestia. Ale zmniejszając liczbę posłów należałoby wziąć pod uwagę to, aby każdy region był w jakiś sposób reprezentowany. Dlatego byłoby świetnie, gdyby do tego mogły być także jednomandatowe okręgi wyborcze.

Zlikwidowanie immunitetów parlamentarnych

TAK. Za tym także jest PO. Ja jestem za całkowitym zniesieniem immunitetów parlamentarnych, bez wyjątków.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną