Kraj

Cena patriotyzmu

Konstytucja i flaga dla każdego 18-latka

Jacek Turczyk / PAP
Odbierając dowód, każdy 18-latek otrzymywałby egzemplarz konstytucji, a także flagę złożoną w ładnym etui i hymn na odpowiednim nośniku. Uroczystość miałaby się odbywać kilka razy w roku, na sesji rady gminy.

Między innymi takie rozwiązania proponuje poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki z PiS. Parlamentarzysta wystąpił do ministra spraw wewnętrznych i administracji z interpelacją w sprawie poszanowania symboli narodowych przez obywateli oraz organa administracji. Skarżył się w niej na brak szacunku Polaków dla godła, flagi i hymnu oraz słabe manifestowanie patriotyzmu. – Widziałem, jak w Stanach Zjednoczonych obywatele odnoszą się do flagi i patriotyzmu, chciałbym, żeby u nas było podobnie. Większość naszych obywateli nie zna hymnu, a dla wielu patriotyzm nie jest rzeczą ważną – mówi poseł. Zarzycki krytykuje m.in. używanie prywatnie przez obywateli flag państwowych z godłem lub flag z różnymi napisami na imprezach sportowych oraz w czasie akcji protestacyjnych.

Na interpelację odpowiedział Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w MSWiA. „Istotne wątpliwości budzić może strona organizacyjna proponowanych uroczystości. Z danych znajdujących się w posiadaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w latach 2011–2016 liczba wydawanych po raz pierwszy (18-latkom) dowodów osobistych sięgałaby 380–460 tys. rocznie, co może stanowić znaczne obciążenie dla organów wydających dowody osobiste, tak finansowe, jak i organizacyjne” – czytamy w odpowiedzi. – W pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na wychowaniu i edukacji młodzieży – dodaje Kołodziejczyk. – To nie są jakieś wygórowane koszta – przekonuje poseł Zarzycki. – Uważam, że wszystkie działania, które podnoszą rolę patriotyzmu, są tego warte.

Polityka 45.2010 (2781) z dnia 06.11.2010; Flesz. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Cena patriotyzmu"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną