10 grudnia - w Sejmie wysłuchanie publiczne w sprawie reformy zdrowia
Lekarze, pacjenci, pielęgniarki oraz inni obywatele - każdy będzie mógł wyrazić swą opinię w sprawie reformy służby zdrowia. 10 grudnia w Sejmie.

Na pierwszym posiedzeniu Komisji Zdrowia, mającej zająć się pakietem ustaw zdrowotnych, niespodziewanie jednogłośnie przyjęto wniosek Marka Balickiego z SLD o wysłuchanie publiczne dotyczące projektu ustawy o działalności leczniczej. Nawet posłowie Platformy Obywatelskiej i PSL poparli wniosek kolegi z opozycji. Choć początkowo kierownictwo Ministerstwa Zdrowia było przeciwne opóźnianiu prac nad projektem, po 5 minutowej przerwie zmieniło zdanie. – Chcemy wykazać maksimum dobrej woli i dać możliwość wypowiedzenia się podczas wysłuchania publicznego wszystkim zainteresowanym stronom – powiedziała „Polityce” tuż po głosowaniu minister zdrowia Ewa Kopacz. – Mam nadzieję, że prace nad innymi ustawami z pakietu nie będą jednak wstrzymane – dodała.

Do wysłuchania publicznego, zaplanowanego wstępnie na godzinę 11 w dniu 10 grudnia, przystąpią z pewnością przedstawiciele środowisk medycznych, związków zawodowych i stowarzyszeń pacjentów i pracodawców. – Ustawa o działalności leczniczej zmienia fundamenty funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, więc nie dziwię się, że wpłynęło do mnie już 339 wniosków o udział w procedowaniu nad poszczególnymi zapisami tego projektu – mówi Bolesław Piecha, szef Komisji Zdrowia.

Podczas wysłuchania publicznego - które odbędzie się na sali plenarnej Sejmu - przynajmniej znajdzie się miejsce, aby wszystkich zainteresowanych pomieścić. Poziom debaty i jej efekty trudno dziś jednak przewidzieć. Najwięcej skorzystają na niej posłowie, którzy osobiście będą mogli wysłuchać opinii różnych środowisk na temat projektowanych zmian. I porównać je z rządowym projektem, który w kolejnych tygodniach przyjmą lub nie.

 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną