Adwokat Bartłomiej Litwińczuk
Kancelaria Adwokacka
1. Bogdan Święczkowski
2. Grzegorz Ocieczek
Pan
Włodzimierz Ławniczak
p.o. Prezesa Telewizji Polskiej S.A.
ul. Jana Pawła Woronicza 17, 00-999 Warszawa
WEZWANIE DO USUNIĘCIA FRAGMENTÓW FILMU
ORAZ WSTRZYMANIA EMISJI FILMU
Działając w imieniu Bogdana Święczkowskiego – byłego szefa ABW i Grzegorza Ocieczka – byłego z-cy szefa ABW, na podstawie art. 79 ustawy prawo autorskie a art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji domagam się natychmiastowego usunięcia lub doprowadzenia do usunięcia z tzw. fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy” – autorstwa Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego tych fragmentów w których wykorzystywane są nagrane wspomnienia Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka oraz wstrzymania emisji tego filmu do czasu usunięcia w/w fragmentów filmu.
Wspomnienia te bowiem zostały następnie nagrane fonicznie [za pomocą dyktafonu] za zgodą Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka li tylko jako materiał pomocniczy do wywiadu z wyżej wymienionymi, który miał być opublikowany w formie pisemnej, tj. książce Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego dotyczącej samobójczej śmierci Barbary Blidy. Spisane wypowiedzi zostały zresztą przez Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka autoryzowane i z posiadanej wiedzy wynika, iż zostaną wykorzystane we wskazanym wydawnictwie książkowym.
W/w nie wyrażali zgody, a nawet wyraźnie zaznaczyli w rozmowie z Sylwestrem Latkowskim i Piotrem Pytlakowskim, że nagrane wspomnienia w/w z czasów, kiedy kierowali ABW nie mogą być w żadnej formie opublikowane w jakimkolwiek nagraniu filmowym. Wykorzystanie w/w materiału fonicznego stanowi więc naruszenie art. 14 ust. 1 ustawy prawo prasowe.
Przedmiotowe wspomnienia objęte są prawami autorskimi należącymi do Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka i mogą być rozpowszechniane wyłącznie za ich zgodą. Wskazani autorzy zgodę taką uzyskali tylko na umieszczenie autoryzowanych wspomnień w wydawnictwie książkowym.
Reasumując publiczne rozpowszechnianie w utworze telewizyjnym wspomnień Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka bez ich zgody stanowić będzie rażące naruszenie ich praw autorskich i spowoduje konieczność uzyskania na drodze sądowej orzeczenie uniemożliwiającego rozpowszechnianie w takiej formie wskazanego filmu oraz powstanie wielomilionowego roszczenia odszkodowawczego.
Wskazać bowiem trzeba, iż Bogdan Święczkowski i Grzegorz Ocieczek pełnią funkcje publiczne [prokuratorów] i przedstawienie bez ich zgody nagranych wspomnień w filmie, którego obiektywizm już dziś jest podważany, narazi ich na utratę zaufania publicznego oraz może poniżyć ich w opinii społecznej.
Adwokat Bartłomiej Litwińczuk
CZYTAJ TAKŻE: Nasza recenzja filmu Latkowskiego i Pytlakowskiego o sprawie Barbary Blidy >>
CZYTAJ TAKŻE: Reportaż - nieznane fakty ze sprawy Barbary Blidy >>