Samochody na wiatr
Polska w 2020 roku może stać się jednym z najatrakcyjniejszych dla życia krajów UE. Rozwija się produkcja samochodów elektrycznych, które można doładować w specjalnych stacjach wykorzystujących energię wiatru.
Polska zaczyna być liderem w zakresie zielonych technologii.
Leszek Zych/Polityka

Polska zaczyna być liderem w zakresie zielonych technologii.

Załóżmy, że w 2011 roku Sejm przyjmuje inicjatywę ustawodawczą komitetu obywatelskiego na rzecz skuteczniejszej ochrony polskiej przyrody, która umożliwi tworzenie i poszerzenie parków narodowych. Z kolei Rząd podejmuje zdecydowane kroki, które zatrzymają realizację inwestycji degradujących środowisko przyrodnicze. Dzięki funduszom unijnym rozpoczyna się okres prawdziwej prosperity dla kraju, wyróżniającego się w Europie unikalnymi walorami przyrodniczymi.

Wyróżniająca Polskę w świecie, konsekwentnie przestrzegana zasada zrównoważonego rozwoju, przyciąga uwagę inwestorów, którzy dbają o etykę biznesu. Dzięki temu Polska zaczyna być liderem w zakresie zielonych technologii oraz w szybkim tempie zwiększa efektywność energetyczną swojej gospodarki. Wsparcie państwa dla gospodarstw ekologicznych oraz sprawnie funkcjonujący system certyfikacji powodują, że polskie produkty spożywcze podbijają światowe rynki. Osiągają wysokie ceny ze względu na dobrą renomę i uznanie konsumentów, co zmienia charakter polskiego rolnictwa i rybołówstwa.

Oszczędzamy miliony złotych dzięki wprowadzeniu skutecznej izolacji cieplnej nowych budynków i systemów odzyskiwania ciepła z wentylacji. Powszechne są kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Rozwija się produkcja samochodów elektrycznych, które można doładować w specjalnych stacjach wykorzystujących energię wiatru. Doskonale rozwinięta sieć teleinformatyczna umożliwia wirtualne spotkania biznesowe bez potrzeby podejmowania dalekich podróży. Polacy przesiadają się do transportu miejskiego, który emituje minimalne ilości zanieczyszczeń.

Taka może być Polska w 2020 roku.

Magdalena Dul-Komosińska jest dyrektorem generalnym WWF Polska

 

- - - - - -

Prognozy wszystkich autorytetów, które wzięły udział w projekcie Polska 2020, prezentujemy w tym dziale: WWW.POLITYKA.PL/POLSKA2020

Zachęcamy również do Debaty – jaka będzie Polska w 2020 r. Czekamy na Państwa opinie na forum >>

Polecamy również doroczny konkurs POLITYKI z nagrodami - zostań prorokiem we własnym kraju, czyli jak się skończy 2011 rok >>

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną