Kraj

Tusk: Składka do OFE wyniesie 2,3 procent

Donald Tusk Donald Tusk KPRM / materiały prasowe
Rząd przyjął zmiany w systemie emerytalnym. Składka przekazywana do OFE ma spaść z 7,3 do 2,3 proc., a za kilka lat - do 3,5 proc. Sejm zajmie się projektem 25 marca.

Na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk poinformował, że już od maja tego roku składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. Potem ma rosnąć, by w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc.

Różnica trafiać będzie do ZUS, na specjalne subkonta. Zgromadzone na nich pieniądze będzie można dziedziczyć na takich samych zasadach, jak obecnie w OFE. Będą one waloryzowane rocznie lub kwartalnie (to ostatnie rozwiązanie dotyczy tych, którzy nabyli uprawnienia w trakcie roku) o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięć lat i inflacji.

Dodatkowo, w ramach niejako rekompensaty, od przyszłego roku będzie można skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. Dotyczy to osób, które zaczną odkładać dodatkowe pieniądze na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego – IKZE. Tworzenie tych kont ma być dobrowolne i będzie można je zakładać w dowolnym OFE lub w innych instytucjach finansowych. Ulga ta wyniosłaby 4 proc. (od podstawy opodatkowania).

Jak głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu, „korekta systemu emerytalnego (…) jest bezpieczna dla interesów obecnych i przyszłych emerytów” oraz „jest niezbędna ze względu na stan finansów publicznych”. 

Według premiera zmiany mają przynieść budżetowi oszczędności rzędu 190 mld zł w ciągu najbliższych dziewięciu lat.

Jak poinformował marszałek Grzegorz Schetyna, Sejm rozpocznie prace nad zmianami w OFE 25 marca. Donald Tusk spodziewa się ostrej debaty wśród posłów - sam przedstawiał będzie wszystkie argumenty w tej dyskusji. Rząd chciałby, aby ustawa weszła w życie od 1 maja 2011 r.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną