Kraj

Szarpidruty i premier

Po śniadaniu Mellera z premierem

Dla mnie rozmowa zaczęła się tuż przed końcem, kiedy Zbigniew Hołdys postawił premierowi pytania o kulturę. Tego przede wszystkim oczekiwałem po tym programie. Ale nie chcę powiedzieć, że jestem zawiedziony. Raczej zaskoczony. Raz na plus, raz na minus.

Najpierw tym, że artyści dyskutowali z Tuskiem o drogach, okręgach jednomandatowych, partiach wodzowskich itd. To było w porządku, ale miało taki skutek, że premier uzyskał od razu przewagę. Zbijał zarzuty zręcznie i przekonująco. Na tym tle jego talent polityka i komunikatora rozkwitał swobodnie.

Zaskoczyło mnie także, że nasi artyści nie zadali pytań o udział Polski w wojnach w Iraku czy Afganistanie. Na Zachodzie to byłby pierwszy kierunek natarcia. Polityka wewnętrzna, proszę bardzo, zagraniczna – nie ma takiego numeru. No może, z wyjątkiem tematu rosyjsko-smoleńskiego. W tym sensie wyszło prowincjonalnie. Nasi muzycy okazali się nieodrodnymi synami narodu. Nawet w sprawie marihuany w zasadzie, z wyjątkiem Marcina Mellera, trzymali z Tuskiem wspólny front odmowy.

Pytali o podsłuchy i cenzurę Internetu, a ja myślałem, że zapytają premiera, jak rozumie wolność słowa i ekspresji w sztuce i czy podoba mu się targanie po sądach artystów typu Nieznalskiej czy Kozyry pod zarzutem znieważania uczuć religijnych.

Najbardziej może zaskoczyło mnie, że nie padły pytania o Kościół i miejsce religii w demokracji. Chętnie bym się na ten temat czegoś więcej dowiedział od premiera, a skończyło się na wzmiance - i tylko wzmiance - o in vitro.

Zastanawiałem się też, czemu na śniadanie z premierem nie zaproszono żadnej równie dociekliwej artystki. Kobiety wystąpiły w programie jedynie w roli barmanek.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną