Co lubi niedźwiedź
Niedźwiedzie są bardzo inteligentnymi indywidualistami, różnią się usposobieniem – konieczne jest uwzględnianie różnic indywidualnych przy urozmaicaniu środowiska.

Niedźwiedź brunatny w ciągu doby pokonuje ponad 8 km, polarny ponad 20 km. Naturalna przestrzeń życiowa pojedynczego samca niedźwiedzia brunatnego może przekraczać 1 tys. km2 – przestrzeń życiowa powinna być odpowiednio duża i zróżnicowana. Niedźwiedzie bardzo szybko się uczą, umiejętności wyuczone przeważają nad wrodzonymi – warunki powinny pobudzać aktywność fizyczną i psychiczną. Niedźwiedź poświęca w ciągu doby 10–11 godz. na poszukiwanie pokarmu – sposób podawania pokarmu powinien prowokować niedźwiedzia do poszukiwania i angażowania wysiłku w zdobywanie pożywienia. Zwierzęta moszczą legowiska na ziemi do odpoczynku w ciągu dnia – potrzebują zacisznych kryjówek.

Niedźwiedź brunatny ma ogromną potrzebę kopania, przygotowuje w ten sposób gawrę na zimę i poszukuje korzeni, którymi się żywi – podłoże musi być naturalne i umożliwiać kopanie. Niedźwiedzie okularowe i himalajskie nocują na drzewach, w gniazdach, które same budują – potrzebują konstrukcji i platform pozwalających na wspinanie się i budowanie gniazd. Niedźwiedzie są z natury samotnikami. Nawet jeśli gromadzą się w miejscach, gdzie jest obfitość pokarmu, nie zbliżają się do siebie na odległość mniejszą niż 20–30 m – trzeba zapewnić możliwość utrzymywania odpowiedniego dystansu między osobnikami. Są aktywne głównie w nocy – nie powinny być zamykane na noc w ciasnych pomieszczeniach wewnętrznych. Mają bardzo zróżnicowaną dietę, a wartość energetyczna spożywanego pokarmu zmienia się sezonowo – pokarm powinien być stale urozmaicany i różny w ciągu roku. Chętnie pływają – niezbędny jest dostęp do dużego basenu.

 

Ze strony www.bearproject.org dr. Roberta Maślaka i Agnieszki Sergiel, autorów raportu o polskich niedźwiedziach w niewoli.

 

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną