Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Program partii programem narodu

Polski nacjonalizm partyjny

Manifestacja poparcia dla PiS i Jarosława Kaczyńskiego przed warszawską Salą Kongresową w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Manifestacja poparcia dla PiS i Jarosława Kaczyńskiego przed warszawską Salą Kongresową w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Tomek Lendo / Reporter
Jerzy Giedroyc mawiał, że Polską rządzą trumny Piłsudskiego i Dmowskiego. „Raport o stanie Rzeczypospolitej” świadczy, że Jarosław Kaczyński otworzył tę drugą.
Mieczyk Falangi - jeden z głównych symboli przedwojennego polskiego nacjonalizmu.Polityka Mieczyk Falangi - jeden z głównych symboli przedwojennego polskiego nacjonalizmu.

Prawica w Polsce przeżyła już kilka zakrętów. W grudniu 1926 r. Roman Dmowski, autor „Myśli nowoczesnego Polaka”, jeden z założycieli i przywódca endecji, powołał do życia Obóz Wielkiej Polski. Miała to być ponadpartyjna struktura, przygotowująca przyszłą elitę ruchu narodowego do przejęcia władzy w państwie. Symbolami organizacji stały się: piaskowe koszule, granatowe spodnie, berety i Mieczyk Chrobrego owinięty w biało-czerwony sztandar.

Sugestie, że Jarosław Kaczyński podąża drogą Romana Dmowskiego, wydawały się do niedawna naciągane. W retoryce prezesa PiS wątki nacjonalistyczne pojawiały się rzadko i nie składały się na spójną doktrynę. Wszystko się mieszało: trochę endecji, trochę sanacji, trochę „socu”. Taki polski bigos idei. Przyjęty w styczniu 2011 r. uchwałą rady politycznej Prawa i Sprawiedliwości „Raport o stanie Rzeczypospolitej” dowodzi, że partia dokonała radykalnego zwrotu w stronę tradycji nacjonalistycznych.

Analiza ideologii narodowej obecnej w „Raporcie” natrafia na wiele niedogodności. Razi brak spójności, mglistość sformułowań, wręcz bełkotliwy język. Żeby nie być gołosłownym, zacytuję: „Ten niejasny status legitymacji moralnej i historycznej państwa uzupełnia niejasny status Narodu, jego moralnych praw wynikających z historii”. Trudno zrozumieć, co autor miał na myśli. Podobnie rozśmiesza fraza o „ambiwalencji wychylonej ku najdalej idącemu kompromisowi”.

Brak precyzji charakteryzował większość ideologów narodowych, niektórzy wręcz przyznawali, że są dalecy od naukowego traktowania tematu. Jarosława Kaczyńskiego dodatkowo krępuje poprawność polityczna, która nie pozwala mu mówić wprost. Nie mieli takich ograniczeń jego poprzednicy Popławski i Dmowski, a zwłaszcza dziarscy chłopcy z Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR).

Polityka 18.2011 (2805) z dnia 29.04.2011; Ogląd i pogląd; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Program partii programem narodu"
Reklama