Rządowa agencja chce sprzedawać pałace szejkom

Kuszenie szejków polskimi pałacami
Agencja Nieruchomości Rolnych pojechała polować na klientów aż do Dubaju. Jej prezes liczy, że za petrodolary uda mu się sprzedać 29 zabytkowych pałaców i dworków, na które od lat nie może znaleźć klientów w Polsce.
Folwark Ławica - jedna z wielu zabytkowych nieruchomości, które chce sprzedać ANR.
ANR/materiały prasowe

Folwark Ławica - jedna z wielu zabytkowych nieruchomości, które chce sprzedać ANR.

 ANR zamierza kusić szejków m.in. dworkiem w Gaju Małym (cena wywoławcza 1 mln zł), Folwarkiem Ławica (2,3 mln zł) czy perłą w ofercie – Pałacem w Lubinicku. Za ten ostatni cenę wywoławczą ustalono na 4 mln zł, choć akurat do tej nieruchomości nie przylega żaden park ani folwark. Ma za to wiele elementów oryginalnych, jak np. rzeźbioną boazerię czy XIX-wieczną łazienkę.

Na Cityscape Global 2011, jednym z bardziej prestiżowych targów nieruchomości na świecie, Polska przygotowała również ofertę gruntów pod inwestycje. Gdyby wszystkie udało się sprzedać, do budżetu mogłoby wpłynąć nawet 1,5 mld zł. – Ktoś może pomyśleć, że udział w targach w Dubaju to ekstrawagancja. Ale jak chce się sprzedać dużo i drogo, to trzeba jechać tam, gdzie są duże pieniądze – tłumaczy dr Tomasz Nawrocki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Polskie nieruchomości na targach w Dubaju zadebiutowały już w zeszłym roku za sprawą Agencji Mienia Wojskowego, która pojechała tam z ofertą niesprzedawalnych w Polsce fortów. – Jeden z funduszy inwestycyjnych udało się nam zainteresować Twierdzą Modlin. Ale po wstępnym rozeznaniu w sprawach konserwatorskich klient się wycofał – wspomina Krzysztof Michalski, prezes AMW. W ANR nie tracą nadziej. – Z bogatymi ludźmi jest tak, że to nie oni do nas, ale my musimy jeździć do nich – dodał prezes Nawrocki.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną