Czarnoskóry poseł w polskim parlamencie

Kolega
Przeciwwaga dla posła Johna Godsona? Kim właściwie jest poseł Killion Munyama?
Tego, że Killion jest czarny, pewnie już by nikt nie pamiętał, gdyby w Karczewie po każdych wyborach nie pojawiały się desanty zdumionych dziennikarzy.
Adam Ciereszko/PAP

Tego, że Killion jest czarny, pewnie już by nikt nie pamiętał, gdyby w Karczewie po każdych wyborach nie pojawiały się desanty zdumionych dziennikarzy.

Dzień dobry, dzwonię z tygodnika POLITYKA. Chciałam o panu napisać. To ciągle u nas coś wyjątkowego, gdy posłem zostaje ktoś cz...

– Czarnoskóry? Dobrze, spotkajmy się jutro.

Listopad 1981 r. Pierwsze najsilniejsze wspomnienie z lotniska: ciemność. W Zambii słońce wschodzi o szóstej, zachodzi o 18. W Polsce o 16.30 zapalają latarnie. Kilka dni później: coś leci z nieba. Związek Radziecki zaatakował? Nie, to śnieg. Jedno z pierwszych poznanych polskich słów: Murzyn. Zambijczyk, kolega ze Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie obcokrajowcy przygotowują się do nauki na wyższych uczelniach, uczula Killiona, że jeśli będą tak na niego mówić, ma się nie uśmiechać, bo to określenie rasistowskie. Killion został nazwany w ten sposób kilka godzin później.

Encyklopedia popularna PWN: Murzyni, potoczne określenie ludzi o czarnym kolorze skóry należących do rasy czarnej. Do XVI w. obszar zasiedlenia – Afryka na pd. od Sahary i Etiopii; pochodzenie sporne, silnie zróżnicowani językowo, kulturowo i antropologicznie; w XVI–XIX w. wskutek handlu niewolnikami wywieziono z Afryki do obu Ameryk kilkadziesiąt mln M.; ich potomkowie stanowią czarną ludność tego kontynentu.

– Co złego jest w słowie Murzyn?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną