Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Prokuratorzy się nudzą

Czym zajmują się prokuratorzy IPN-u?

Prokuratorzy dzielą się na czynnych i w stanie spoczynku. Do grupy pierwszej zaliczyć należy prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej, choć jeśli chodzi o ilość pracy, należą raczej do drugiej.

Są oni reliktem powojennej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskich, która rozszerzając swe działania o zbrodnie komunistyczne włączona została do IPN.

Upływ czasu powoduje, że pion prokuratorski IPN ma coraz mniej roboty, a to może oznaczać, że wyspecjalizowanym w śledztwach historycznych zagrozi powrót do zwykłych prokuratur. Muszą więc uzasadnić racje swego istnienia, a czynią to m.in. tworząc fakty medialne. Ekshumacja prochów gen. Sikorskiego, śledztwo w sprawie zamachów na Jana Pawła II (bardzo kosztowne, bo np. zeznania Ali Agcy muszą być tłumaczone na polski przez tłumaczy przysięgłych), a ostatnio wznowienie śledztwa dotyczącego istnienia i działalności obozu w Auschwitz-Birkenau (według przewidywań samego IPN postępowanie zakończy się umorzeniem, niemniej wcześniej przesłuchani będą wszyscy żyjący jeszcze byli więźniowie obozu).

Otóż tym powinni zajmować się zatrudnieni w IPN i innych instytucjach historycy. Są do tego o wiele lepiej przygotowani niż prokuratorzy IPN, których należy przenieść w stan spoczynku, na czym państwo i tak zaoszczędzi.

Polityka 45.2011 (2832) z dnia 01.11.2011; Komentarze; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Prokuratorzy się nudzą"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną