Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Sejm – od nowa

Wszystko, co warto wiedzieć o nowym Sejmie

W VII kadencji w sejmowych ławach po raz pierwszy zasiądzie 130 posłów. W VII kadencji w sejmowych ławach po raz pierwszy zasiądzie 130 posłów. Kancelaria Sejmu RP
W VII kadencji będzie 110 posłanek i 350 posłów. 130 posłów złoży ślubowanie po raz pierwszy.

Najwięcej debiutantów wprowadziła Platforma Obywatelska – 53, Prawo i Sprawiedliwość – 47, Ruch Palikota – 40. „Koty polityczne” – mówią o nowicjuszach posłowie, którzy zasiedzieli się już na Wiejskiej.

3 parlamentarzystów zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1989 r., czyli od 22 lat – Waldemar Pawlak, Franciszek Stefaniuk i Józef Zych. Wszyscy z PSL.

Dwa podstawowe obowiązki posła wymienia regulamin Sejmu: udział w głosowaniach podczas posiedzeń Sejmu i w komisjach sejmowych oraz stosowanie się do wynikających z regulaminu Sejmu poleceń marszałka Sejmu.

26 tematycznych komisji sejmowych mają do wyboru posłowie, ale mogą pracować w najwyżej dwóch. Komisje zbierają się w czasie obrad Sejmu, więc w sali plenarnej zostają tylko ci posłowie, którzy są odpowiedzialni za dany punkt porządku dziennego. Pusta sala plenarna nie oznacza więc, że reszta wagaruje.

9892 zł i 30 gr brutto wynosi miesięczne wynagrodzenie poselskie. Do tego dochodzi 2473 zł diety wolnej od podatku.

11 650 zł otrzymają posłowie co miesiąc na prowadzenie biura w swoim okręgu wyborczym. Każdy może otworzyć tyle biur, ile chce, ale nie może liczyć na większy ryczałt.

1/30 poselskiej pensji miesięcznie (ok. 300 zł) obcina marszałek Sejmu za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność.

1500 listów rocznie, z żółtym paskiem i napisem poseł na Sejm RP, każdy parlamentarzysta może wysłać za darmo.

500 szt. tabletów zakupi jeszcze w tym roku Kancelaria Sejmu, by zaoszczędzić na papierowych drukach sejmowych.

1200 etatowych pracowników – od sprzątaczek, hydraulików, po ekspertów od legislacji i prawników – zatrudnia Kancelaria Sejmu do obsługi 460 posłów.

2 restauracje i 2 bary, 3 sklepiki oraz basen, bibliotekę i kaplicę mają posłowie do dyspozycji na terenie Sejmu. Marszałek zarządzeniem zabronił fotografowania, filmowania i przepytywania ich przez dziennikarzy w tych miejscach.

Polityka 46.2011 (2833) z dnia 08.11.2011; Flesz. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Sejm – od nowa"
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną