Kraj

Boeing patrzy nam na ręce

Inżynierowie z Seattle badają uszkodzonego boeinga LOT

Specjaliści z Boeinga mają za zadanie ocenić uszkodzenia liniowca, by określić zakres i koszt jego naprawy. Specjaliści z Boeinga mają za zadanie ocenić uszkodzenia liniowca, by określić zakres i koszt jego naprawy. PIOTR KOWALCZYK/SE / EAST NEWS
Kilku inżynierów z Boeinga od niemal dwóch tygodni przebywa w Warszawie. Amerykańscy eksperci biorą udział w pracach przy lotowskim B 767 uszkodzonym 1 listopada podczas awaryjnego lądowania na Okęciu.

Maszyna wciąż jest badana przez ekspertów Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Jak się dowiadujemy, specjaliści z Boeinga mają za zadanie ocenić uszkodzenia liniowca, by określić zakres i koszt jego naprawy.

Ale Boeing kontroluje również postępy śledztwa. Robi to za pośrednictwem NTSB (National Transportation Safety Board), słynnej amerykańskiej komisji czuwającej nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w USA. Przedstawiciel NTSB, zgodnie z załącznikiem 13 do konwencji chicagowskiej (tym samym, na podstawie którego badana była katastrofa smoleńska), akredytował się przy PKBWL. Jego też Boeing wyznaczył na swojego reprezentanta w kontaktach z komisją. Ekspert pracuje w Waszyngtonie, kontaktując się z naszymi śledczymi telefonicznie i mailowo.

– Firma Boeing jest mocno zainteresowana szybkim wyjaśnieniem przyczyn awarii. Ale to normalne, szczególnie gdy dochodzi do tak zagadkowych i rzadkich usterek – twierdzi Maciej Lasek, wiceprzewodniczący PKBWL. – Producenci samolotów obawiają się strat wizerunkowych, przede wszystkim jednak chcą jak najszybciej przygotować i wdrożyć zalecenia, które pomogłyby uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości. Wstępny raport na temat przyczyn usterki w B 767 ma być opublikowany przez PKBWL na przełomie listopada i grudnia.

Polityka 47.2011 (2834) z dnia 16.11.2011; Flesz. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Boeing patrzy nam na ręce"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną