Służby polują na zabójców polskich żołnierzy

Strzelać, żeby zabić
Polowanie na zabójców pięciu polskich żołnierzy, którzy 21 grudnia zginęli w Afganistanie, to obecnie priorytet polskich służb.
Premier Tusk uczestniczył w pożegnaniu żołnierzy poległych w grudniu w Afganistanie.
Radek Pietruszka/PAP

Premier Tusk uczestniczył w pożegnaniu żołnierzy poległych w grudniu w Afganistanie.

Trzeba się będzie uzbroić w cierpliwość. Po tak dużym sukcesie ci, którzy zaplanowali atak, z pewnością opuścili prowincję, a może nawet kraj. Ale pracujemy w myśl zasady po nitce do kłębka i myślę, że ich dopadniemy – mówi jedna z osób znających kulisy poszukiwań. Ściganie sprawców aż do skutku zapowiedział już dzień po tragedii minister obrony Tomasz Siemoniak. – To sprawa honoru żołnierzy i naszych sumień – mówił. W tym punkcie wśród żołnierzy jest pełna zgoda.

Wątpliwości pojawiają się w kwestii, jaki los powinien spotkać zamachowców. Polska nie ma podpisanego z Afganistanem porozumienia o ekstradycji przestępców. Każdy złapany przez nas terrorysta musi być przekazany afgańskiej policji albo służbom specjalnym. Te po zweryfikowaniu materiału dowodowego powinny przekazać oskarżonego do sądu. Jednak wszechobecna korupcja i rosnące wpływy talibów bardzo komplikują sprawę. – Trzeba przyznać, że afgański wymiar sprawiedliwości obarczony jest różnymi nieprawidłowościami – mówi płk Piotr Łukasiewicz, doradca ministra obrony do spraw Afganistanu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną