Kraj

Andrzej Krzysztof Wróblewski (1935 - 2012)

Żegnamy Andrzeja Krzysztofa Wróblewskiego

Andrzej Krzysztof Wróblewski (1935 - 2012). Andrzej Krzysztof Wróblewski (1935 - 2012). Tomasz Gzell / Forum
W piątek zmarł Andrzej Krzysztof Wróblewski - wieloletni dziennikarz i komentator POLITYKI, wybitny publicysta, pisarz i redaktor.

Andrzej Krzysztof Wróblewski urodził się 2 lipca 1935 r. w Wilnie. 21 lat później ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1959 - 1981 pracował w POLITYCE. Był niezwykłym człowiekiem i wybitnym dziennikarzem. Zawsze na miejscu najważniejszych wydarzeń, stawiał czoła wszelkim przeciwnościom losu. Po wprowadzeniu stanu wojennego, w 1982 r. odszedł z redakcji tygodnika.  W radiowej Trójce, w programie "Peryskop", był jednym z komentatorów wydarzeń tygodnia.

Na początku lat 90 prowadził telewizyjny program "Kontrapunkt". Był redaktorem naczelnym "Gazety Bankowej" i "Nowej Europy". Był autorem licznych publikacji o tematyce gospodarczej. W 1996 r. wrócił do Polityki. Zmagał się z chorobą Parkinsona, coraz trudniej było mu pisać. Nie chciał taryfy ulgowej. Przełamywał tabu nazywania i otwartego mówienia o swojej chorobie. W 2002 r. na łamach POLITYKI opublikował wzruszający tekst - "Ołów w butach", który był swoistym pożegnaniem z pracą w redakcji.

Był autorem licznych publikacji książkowych:  m.in.: "Niedziela w sobotę" (1964), "Złote ręce" (1966), "Na głębsze wody" (1975), "Trudno zmienić skórę" (1978), "Polska na co dzień" (1980), "Polska na kółkach" (1989), "Zgoda na wyjazd" (1989). Opublikował także dzienniki, które odnalazły się po kilkudziesięciu latach po tym, jak w czasie jednej z rewizji z domu dzienikarza zabrali je ubecy.

-Był jednym z najwybitniejszych dziennikarzy w historii POLITYKI i chyba najlepszym człowiekiem, który tu pracował - zmarłego Andrzeja Krzysztofa Wróblewskiego wspominał w piątek Jerzy Baczyński.

 

 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacy są nowi bohaterowie dziecięcej wyobraźni

Prof. Małgorzata Bogunia-Borowska, socjolog kultury, mówi o tym, jacy bohaterowie zamieszkują dziś dziecięcą wyobraźnię i jakie mają zadania do wykonania.

Ewa Wilk
10.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną