Kraj

Państwu potrzebny asystent

Główne założenia wchodzącej w życie ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej

1 Państwo w pierwszej kolejności powinno wesprzeć rodzinę, która przeżywa trudności lub nie wywiązuje się z obowiązków wobec dzieci. Dopiero gdy wszystkie możliwości zawiodą, może umieścić dziecko w pieczy zastępczej. Także wtedy asystenci mają obowiązek pracować z rodziną biologiczną dziecka tak, by jak najszybciej wróciło do domu.

2 Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej ma obowiązek wyznaczyć tzw. asystenta rodziny, który sprawdza, jakiego rodzaju kłopoty przeżywają jej członkowie. Asystent to menedżer rodziny. Kieruje ją do dalszej pomocy (na terapię, na zajęcia dodatkowe, do lekarzy specjalistów).

3 Asystent rodziny może powołać tzw. zespół interdyscyplinarny, czyli grono specjalistów dotychczas kontaktujących się z rodziną (kuratorów, lekarzy, nauczycieli, pracowników socjalnych, członków dalszej rodziny), którzy wspólnie starają się rozwiązać problemy rodziny.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną