Kraj

Objawienie prezesa

Nowa ofensywa Jarosława Kaczyńskiego

Oto powrócił Jarosław Kaczyński. Jego nieobecność najwyraźniej budziła już pewien niepokój, zwłaszcza od czasu, kiedy okazał zupełny brak zainteresowania zmianami w systemie emerytalnym, w przeciwieństwie do partii Solidarna Polska.

Sam premier Tusk przyznawał przecież, że jedyne rozsądne rozmowy na temat proponowanych zmian przeprowadził z „ziobrystami” i Palikotem. Gdy na sprawę spojrzeć od strony tak zwanych spin doktorów, to Jacek Kurski położył na łopatki Adama Hofmana.

Być może prezesa PiS obudziły także sondaże, w których „ziobryści” zaczęli się ocierać o granicę 5-proc. progu wyborczego, i badania pokazujące, że Zbigniew Ziobro cieszy się ponad 70-proc. zaufaniem wyborców PiS.

Ów zaskakujący wynik może oczywiście wskazywać jedynie to, że większość pytanych po prostu nie odnotowała faktu, iż Ziobro już nie jest w PiS. Zwyczajny wyborca nie śledzi z tak wielką intensywnością wszystkich przesunięć na politycznej mapie, zwłaszcza gdy za pasem nie ma żadnych wyborów. Ale prezes śledzić je musi. Tak więc Kaczyński powrócił dokładnie w dniu umownej daty stu dni rządu Tuska, by przypomnieć to, co mówił zawsze, że jest to rząd najgorszy i po każdym dniu istnienia staje się jeszcze gorszy. Teraz jego trwanie grozi prawie zagładą Polski. W sensie dosłownym, a nie przenośnym. Tusk jak Gomułka walczy z Kościołem, a w ogóle to jest dramat jak za Gierka... Warto zauważyć pewną niespójność w tym rozumowaniu, bo zapewne spora część wyborców PiS czasy Gierka wspomina z wielkim rozczuleniem.

Można jednak wnosić, że prezes nie odwołuje się tylko do swojego tradycyjnego emerycko-prowincjonalnego elektoratu, ale próbuje grono swych wyborców jakoś poszerzyć. Na razie mocno nieporadnie, adresat może nie jest do końca ustalony, ale to dopiero początek ofensywy, już zwanej wiosenną. W każdym razie styl i ton listu do członków partii, jak i wystąpienia na kolejnych wiecach przypomniały nam Jarosława Kaczyńskiego w takiej formie, jaką prezentował wówczas, kiedy to Stefan Niesiołowski przyrównał jego właśnie do Gomułki. Bez wątpienia, to dzięki Kaczyńskiemu Gomułka, Gierek i PRL przywracani są co jakiś czas społecznej pamięci.

Prezes PiS wciąż objawia swój talent do przezwisk, insynuacji, dziwacznych skojarzeń i teorii. Co mają wspólnego Gierek i Gomułka ze sprawą wydłużenia wieku emerytalnego? To może wytłumaczyć tylko poseł Adam Hofman.

Polityka 09.2012 (2848) z dnia 29.02.2012; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Objawienie prezesa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną