Kraj

Pieniądze w demokracji

Płacić czy nie płacić na partie?

Sejm odrzucił projekt Ruchu Palikota w sprawie odpisania przez obywateli 1 proc. od podatku PIT na rzecz partii politycznych, ale przy dość interesującym głosowaniu.

Mianowicie na „nie” głosowało 199 posłów, ale aż 49 było „za”, a 185 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że wniosek sprawił posłom pewien kłopot polityczny, że wcale ogólnej idei jakiejś reformy systemu finansowania partii politycznych z góry nie odrzucają (przynajmniej w większości), że jest jakaś przestrzeń do rozmów i debatowania. Zresztą nie od dzisiaj, przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji to Platforma Obywatelska doprowadziła do obniżenia poziomu tego finansowania. Bez przerwy wracają też pytania o rolę pieniędzy w demokracji, w jej politycznym systemie i o sposoby ich pozyskiwania czy wręcz otrzymywania, a później użytkowania.

Zawsze przy okazji wracają argumenty adresowane do konkretnej sytuacji w Polsce, wskazujące na to, że pieniądze, które partie otrzymują z budżetu państwa, wedle proporcji do uzyskanego wyniku wyborczego, w konsekwencji wzmacniają przede wszystkim tych, którzy są najsilniejsi. Co następnie prowadzi, jak to się zwykło mówić, do zabetonowania sceny politycznej.

Bez pieniędzy budżetowych tylko cudem bowiem można na nią więc wejść, co zresztą akurat w 2011 r. udało się dzisiejszym wnioskodawcom, czyli Ruchowi Palikota. Niechże zatem, wedle tej propozycji zmian, corocznie obywatele w swoich deklaracjach podatkowych decydują kogo konkretnie popierają, dzisiaj właśnie, a nie raz na cztery lata. Czyli, niech aktywnie swoimi pieniędzmi wspierają – jeśli chcą - ugrupowania, które dopiero starają się wejść do wielkiej polityki.

Tak to z grubsza jest wyłożone. Na co z grubsza są następujące kontrargumenty. Że taka procedura odsłania preferencje wyborcze obywatela, które normalnie utajnia się w kabinie do głosowania. Że bogaci odpisując swój 1 proc. przykryją procenty biednych, a zatem pieniądze de facto będą miały niebezpiecznie duży wpływ na demokrację. A więc, że tu potrzeba bardzo delikatnych i precyzyjnych ustaleń i narzędzi, by nie wylać dziecka wraz z kąpielą.

Z tego punktu widzenia polecam rozwinięte wywody Jacka Żakowskiego w Radiu TOK FM 13 w piątek, po godzinie 7 rano, dostępne w nagraniach. O szczegóły i o głębsze refleksje, o to, jak te sprawy wyglądają na świecie, proszę pytać Żakowskiego, on jest duży i dużo wie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną