Kraj

Łatwiej zapunktować

Więcej punktów od policji. Zobacz za co

Warto zapoznać się z nowym taryfikatorem, gdyż za niektóre przewinienia będzie można dostać znacznie więcej punktów niż dotychczas. Warto zapoznać się z nowym taryfikatorem, gdyż za niektóre przewinienia będzie można dostać znacznie więcej punktów niż dotychczas. Pawel Skraba / Reporter
Od 9 czerwca za rozmowę przez komórkę w czasie prowadzenia samochodu kierowcy grozi 5 pkt karnych. Nowy taryfikator punktowy został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Kierowcy będą też karani za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych (5 pkt), niewłaściwe użycie kierunkowskazu wprowadzające w błąd innych kierowców (2 pkt) oraz za wiele innych wykroczeń, które jeśli chodzi o punkty, uchodziły prowadzącym na sucho.

– Zmiana w systemie karania to efekt naszych obserwacji najczęstszych przewinień kierowców, za które do tej pory tylko płacili mandaty, a nie dostawali punktów, jak np. za rozmowę przez komórkę – wyjaśnia młodszy inspektor z Komendy Głównej Policji Marek Kąkolewski. Mówi, że przez ostatnie kilka lat kierowcy złapani na gorącym uczynku przestali pytać o wysokość mandatów, ale o to, ile punktów zasili ich karne konto: – Punkty są bardziej dokuczliwe, bo po przekroczeniu 24 kierowcy tracą prawo jazdy, a na mandat zawsze mogą uzbierać. Dlatego rosną punkty i dochodzą nowe, ale wysokość mandatów pozostaje na dotychczasowym poziomie – mówi Kąkolewski.

Za co jeszcze grożą nam dodatkowe punkty? Jeśli kierowca wjedzie na skrzyżowanie, mimo że na nim lub za nim nie ma już miejsca na kontynuowanie jazdy, dostanie 2 pkt. Za  przewóz dzieci w nieodpowiednich warunkach – szczególnie bez fotelika – do tej pory groziło kierowcom 3 pkt. Teraz będzie 6. Jeśli będziemy przyspieszać w momencie, gdy ktoś za nami już rozpoczął ten manewr, co wśród ambitnych polskich kierowców jest nagminne, narazimy się na 3 pkt karne. Amatorzy nieodpowiedzialnych zabaw zimowych za ciągnięcie za samochodem osób na nartach, sankach, a także wrotkach będą musieli doliczyć do swojego konta 5 pkt. Marek Kąkolewski mówi, że inspiracją do wprowadzenia punktów karnych za przewożenie większej liczby osób, niż zapisano w dowodzie rejestracyjnym, był wypadek busa w Nowym Mieście nad Pilicą sprzed dwóch lat (zginęło 18 osób). – Do tej pory groził za to 1 punkt. Po zmianach – 1 pkt za każdego pasażera przewożonego dodatkowo.

Nowe rozporządzenie przewiduje też jedną ulgę. Pierwsze punkty kierowcy będą dostawać za przekroczenie prędkości powyżej 10 km/h ponad dozwoloną. Taryfikator punktów obowiązuje w Polsce od 1993 r. Pierwszy w Europie wprowadzili Niemcy w 1974 r.

Polityka 21.2012 (2859) z dnia 23.05.2012; Flesz. Kraj; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Łatwiej zapunktować"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Trujące odpady po zakładach

Ludzie piją skażoną wodę, budują domy na zatrutej ziemi, ale odpowiedzialnych za środowisko urzędników niewiele to obchodzi.

Ryszarda Socha
28.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną