Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Młodzi jak starzy

Na kogo głosuje młodzież? Na PiS

Ankieterzy CBOS zapytali młodzież, która skończyła 15 lat, ale jeszcze nie przekroczyła 18, o preferencje wyborcze. Wyszło, że 22 proc. z reprezentatywnej grupy przebadanych zagłosowałoby dziś na PiS, 18 proc. na Ruch Palikota, a tylko 12 na partię Donalda Tuska.

Przepytani reprezentują 1,7 mln młodych, którzy w najbliższych wyborach do parlamentu w 2015 r. będą już mieli prawo głosować. Wielu uznało te wyniki za przełomowe. Szef młodzieżówki PiS i najmłodszy poseł tej partii Marcin Mastalerek ogłosił: „coś pękło, coś się skończyło (...) za takie wybory młodym ludziom bardzo dziękuję”. I dalej pisze na swoim blogu: „Po latach wciskania wyborcom kitu, zohydzania PiS, pisania i mówienia bzdur o wyimaginowanych zbrodniach IV RP, okazuje się, że do młodego pokolenia takie strachy zupełnie nie trafiają”.

Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej tym wynikom i nałożyć na nie preferencje wyborcze rodziców tych młodych, to nic przełomowego się nie wydarzyło. Co więcej, sympatie polityczne dzisiejszych szesnasto- i siedemnastolatków najprawdopodobniej zasilą konto wyborcze PO i Ruchu Palikota, gdy osiągną oni już dojrzałość wyborczą.

Dobry wynik PiS wśród młodzieży jest odbiciem preferencji ich rodziców: a jest to pokolenie czterdziestoparolatków, wśród których PiS ma relatywnie wysokie poparcie.

Sondaż pokazuje jednak, że wśród już głosujących między 18 a 24 rokiem życia PiS ma poparcie 16 proc., a PO aż o 12 pkt proc. większe. Wielu socjologów dowodzi, że młodzi, którzy wyjeżdżają po maturze do studenckich metropolii, stają się bardziej liberalni, otwarci i dołączają do wyborczego elektoratu PO i ostatnio Ruchu Palikota. Nic więc jeszcze nie pękło...

Polityka 24.2012 (2862) z dnia 13.06.2012; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Młodzi jak starzy"
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną