Kraj

PodSKOKi radości

SKOK-i wreszcie pod kontrolą

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo- Kredytowych. Opozycja w Kasach czekała na ten moment kilka lat.

Zefirek nadchodzących zmian czuć już było podobno podczas niedawnego walnego zgromadzenia Krajowej SKOK – zrzeszającej wszystkie Kasy działające w Polsce i równocześnie sprawującej nad nimi nadzór. Po raz pierwszy od lat, przedstawiciele Kas walczących z nieprawidłowościami w systemie SKOK nie byli podczas dyskusji pacyfikowani przez zauszników prezesa „Krajówki” – Grzegorza Biereckiego (jest równocześnie senatorem PiS). Nie przywoływano ich do porządku, nie zarzucano, że razem z „Polityką” i „Gazetą Wyborczą” robią Kasom czarny PR.

Po raz pierwszy, jeszcze niepewnie, przedstawiciele Kas, które nie należą do wewnątrzskokowej opozycji, odważyli się zadać Biereckiemu jakieś pytania. A w kuluarach po cichu przyznawali, że im także nie wszystko w systemie Kas się podoba. Opozycjoniści żartowali, że na podSKOKi radości jeszcze za wcześnie – już nieraz wydawało się, że wejście w życie nowej ustawy o SKOK jest bliskie, a mijały lata i nic się w tej materii nie działo.

Dziś już wiadomo, że było to ostatnie walne zgromadzenie, na którym liczba głosów poszczególnych Kas zależała od liczby udziałów wykupionych przez nie w „Krajówce”. Przez całe lata większość głosów miały dwa podmioty – Fundacja na Rzecz Polskich Związków Kredytowych i SKOK im. Stefczyka – oba kontrolowane przez Grzegorza Biereckiego i jego ludzi. Szeregowe Kasy nie miały wiele do powiedzenia. Zgodnie z nową ustawą o SKOK, udziały w „Krajówce” będą mogły mieć wyłącznie Kasy – każda po jednym. Wzrośnie więc ich znaczenie, a osłabnie pozycja grupy ludzi, którzy przez wiele lat trzęśli Kasami.

SKOK-i nie będą już nadzorowane przez Krajówkę – która przez lata według własnego uznania ustalała zasady tworzenia rezerw budżetowych; udzielała lub nie pomocy finansowej Kasom, które wpadły w kłopoty finansowe; wprowadzała zarządy komisaryczne w Kasach, które nie chciały podporządkować się jej decyzjom i obciążeniom. Po wejściu w życie ustawy, nadzór nad Kasami przejmie Komisja Nadzoru Finansowego (kontrolująca również banki). Kasy będą musiały poddać się obowiązkowemu audytowi – dotąd nie ujawniały szczegółów swoich finansów, wiedzę o ich sytuacji czerpać można było wyłącznie z ogólnikowych sprawozdań rocznych składanych co roku w sądach rejestrowych.

Opozycjoniści w Kasach wróżą, że po przeprowadzeniu audytów nadejdzie prawdziwy wiatr zmian w systemie SKOK.

* SKOK- i to największa organizacja para bankowa w Polsce. Zrzesza blisko 2,5 mln członków, którzy powierzyli jej około 15 mld  zł swoich oszczędności.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Wpływowi znajomi prezydenta Dudy

Tylko nieliczni krakowscy znajomi i koledzy Andrzeja Dudy nie odwrócili się od niego. Została garstka. Ale za to wpływowa.

Anna Dąbrowska
09.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną