Kraj

PodSKOKi radości

SKOK-i wreszcie pod kontrolą

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo- Kredytowych. Opozycja w Kasach czekała na ten moment kilka lat.

Zefirek nadchodzących zmian czuć już było podobno podczas niedawnego walnego zgromadzenia Krajowej SKOK – zrzeszającej wszystkie Kasy działające w Polsce i równocześnie sprawującej nad nimi nadzór. Po raz pierwszy od lat, przedstawiciele Kas walczących z nieprawidłowościami w systemie SKOK nie byli podczas dyskusji pacyfikowani przez zauszników prezesa „Krajówki” – Grzegorza Biereckiego (jest równocześnie senatorem PiS). Nie przywoływano ich do porządku, nie zarzucano, że razem z „Polityką” i „Gazetą Wyborczą” robią Kasom czarny PR.

Po raz pierwszy, jeszcze niepewnie, przedstawiciele Kas, które nie należą do wewnątrzskokowej opozycji, odważyli się zadać Biereckiemu jakieś pytania. A w kuluarach po cichu przyznawali, że im także nie wszystko w systemie Kas się podoba. Opozycjoniści żartowali, że na podSKOKi radości jeszcze za wcześnie – już nieraz wydawało się, że wejście w życie nowej ustawy o SKOK jest bliskie, a mijały lata i nic się w tej materii nie działo.

Dziś już wiadomo, że było to ostatnie walne zgromadzenie, na którym liczba głosów poszczególnych Kas zależała od liczby udziałów wykupionych przez nie w „Krajówce”. Przez całe lata większość głosów miały dwa podmioty – Fundacja na Rzecz Polskich Związków Kredytowych i SKOK im. Stefczyka – oba kontrolowane przez Grzegorza Biereckiego i jego ludzi. Szeregowe Kasy nie miały wiele do powiedzenia. Zgodnie z nową ustawą o SKOK, udziały w „Krajówce” będą mogły mieć wyłącznie Kasy – każda po jednym. Wzrośnie więc ich znaczenie, a osłabnie pozycja grupy ludzi, którzy przez wiele lat trzęśli Kasami.

SKOK-i nie będą już nadzorowane przez Krajówkę – która przez lata według własnego uznania ustalała zasady tworzenia rezerw budżetowych; udzielała lub nie pomocy finansowej Kasom, które wpadły w kłopoty finansowe; wprowadzała zarządy komisaryczne w Kasach, które nie chciały podporządkować się jej decyzjom i obciążeniom. Po wejściu w życie ustawy, nadzór nad Kasami przejmie Komisja Nadzoru Finansowego (kontrolująca również banki). Kasy będą musiały poddać się obowiązkowemu audytowi – dotąd nie ujawniały szczegółów swoich finansów, wiedzę o ich sytuacji czerpać można było wyłącznie z ogólnikowych sprawozdań rocznych składanych co roku w sądach rejestrowych.

Opozycjoniści w Kasach wróżą, że po przeprowadzeniu audytów nadejdzie prawdziwy wiatr zmian w systemie SKOK.

* SKOK- i to największa organizacja para bankowa w Polsce. Zrzesza blisko 2,5 mln członków, którzy powierzyli jej około 15 mld  zł swoich oszczędności.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną