Kraj

Mistrzyni rozmowy

Teresa Torańska (1944 - 2013)

Teresa Torańska. Teresa Torańska. Włodzimierz Wasyluk / Reporter
Teresa należała do tej kategorii dziennikarzy, którymi „się pisze” lub „się mówi”. Znalazła bowiem swój wyrazisty styl, najpierw w reportażach, potem w wywiadach.

Z tych drugich największy rozgłos zdobyli „Oni”, zbiór rozmów z byłymi komunistycznymi dygnitarzami. Przeprowadziła je w czasie stanu wojennego, wydała w drugim obiegu, a w 2000 r. otrzymała za tę książkę Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego.

To była cała Teresa. Przy niezgodzie na polityczną rzeczywistość PRL – wielka ciekawość, kim byli fundatorzy ustroju, którym spętano powojenną Polskę? Co i jak myśleli, co nimi powodowało? Pytanie przed potępieniem, wielka sztuka dziennikarskiego obiektywizmu. A trzeba wiedzieć, że prywatnie potrafiła być w sądach kategoryczna, była zresztą świetną gawędziarką, znakomicie odnajdującą się w długich Polaków rozmowach, prowadzonych w kuchennych klitkach blokowisk z wielkiej płyty, w okowach papierosowego dymu…

Tę swoją sztukę rozmowy potwierdziła w wywiadzie z gen. Wojciechem Jaruzelskim, za co została (w 2004 r.) pierwszą laureatką Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej, także wielkiej, nieżyjącej już mistrzyni rozmowy.

Teresa, związana w latach 70. z warszawskim tygodnikiem „Kultura”, potem z paryską „Kulturą”, w III RP odnalazła się jako autorka rozmów telewizyjnych (zwanych teraz talk-showami) i scenarzystka filmowa. Ale jej pasją pozostał reportaż i wywiad prasowy, do których przygotowywała się z niezmienną starannością i w których ujawniała niekończące się pokłady ciekawości na ludzkie losy.

Żegnamy Teresę, zachowując w pamięci jej mistrzowski styl dziennikarstwa.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną