Kraj

Sondażowy dołek Palikota

Koniec projektu posła z Lublina?

Kwietniowy sondaż CBOS przynosi przede wszystkim fatalny wynik partii Janusza Palikota – 2 proc. To najniższe poparcie od wyborów parlamentarnych w październiku 2011 r., w których były biznesmen z Lublina i jego na szybko klecona partia osiągnęły niespodziewany sukces: trzecie miejsce za PO i PiS, ponad 10 proc. głosów i ponad 40 posłów.

Do tego rodzaju sondażowych sensacji trzeba oczywiście podchodzić ostrożnie. „Jeden wynik, żaden wynik” – mawiają socjologowie. Ale partia Palikota słabnie w oczach – od września już w pięciu miesięcznych sondażach CBOS lądowała poniżej progu wyborczego. Jakieś wnioski można więc już z tego wyciągać.

Na krótką metę okazuje się, że niedawne wsparcie Palikota przez Aleksandra Kwaśniewskiego nie na wiele się zdało. Palikot był ciężko osłabiony, ostatnio w wyniku całej serii błędów wokół odwołania ze stanowiska wicemarszałka Sejmu własnego przedstawiciela - Wandy Nowickiej. Były prezydent podał mu kroplówkę, deklarując, że będą wspólnie budowali Europę Plus, listę do europarlamentu w przyszłorocznych wyborach. Projekt od początku wyglądał na kiepsko zorganizowany, od pierwszej konferencji prasowej mnożyły się gafy. Teraz okazuje się, że nawet na chwilę nie pomógł w odbudowie notowań Palikota.

Paradoksalnie to jednak wzmocnienie Kwaśniewskiego, w każdym razie w Europie Plus. Pozbawiony poparcia Palikot już w żadnej mierze nie będzie partnerem dla byłego prezydenta. Tym bardziej to ludzie Kwaśniewskiego przejmą kontrole nad listą, a ludzie Palikota zostaną zapewne jeszcze bardziej zmarginalizowani.

Nie wiadomo czy to już koniec Ruchu Palikota. Partia wciąż ma duży klub w Sejmie i potencjał do odbudowy. Ale sondażowe wyniki Palikota to porażka pewnego rodzaju myślenia o polityce. Jego partia jednego dania ogłaszała, że będzie pomagała przedsiębiorcom, następnego - że to państwo powinno budować fabryki. Okazuje się, że marketing, happeningi i zebrane bez większego ładu chwytliwe hasła w polityce nie wystarczą. I to chyba dobrze…

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polscy autorzy plagiatorzy

Dzisiejszy czytelnik potrafi szybko wytropić podobieństwa i oskarżyć o plagiat. Przekonali się o tym kolejni polscy autorzy.

Aleksandra Żelazińska
12.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną