Kraj

Co wymiecie miotła premiera

Lipcowe porządki w PO. Czy to ma sens?

Próbą wyjścia z impasu, który pojawił się w PO, jest scenariusz przygotowany przez premiera. Jego celem zasadniczym jest przyspieszenie wyborów przewodniczącego Platformy.

Tusk chciałby latem, może już w lipcu, uporządkować sytuację w partii, a przede wszystkim skłonić kontrkandydatów, by zamiast prowadzić kuluarowe rozgrywki, wyłożyli karty na stół. Pomysł wcześniejszy, by zafundować partii i sobie ponadroczną kampanię wyborczą, której kulminacja miałaby przypadać na czas ostatnich przygotowań wyborów do Parlamentu Europejskiego i niewiele wyprzedzać kampanię samorządową, nie był roztropny.

Lipcowe porządki będą miały jednak znaczenie tylko wtedy, kiedy wczesną jesienią uda się wyjść z czymś więcej niż rekonstrukcja i tuskobus. Zmiana kilku twarzy już żadną nową jakością nie będzie, nową jakością byłaby poważna reorganizacja centrum państwa, przygotowanie go do nowych zadań, które wypada sformułować. Tak aby decyzje, zwłaszcza gospodarcze, po prostu zapadały, a nie grzęzły w międzyresortowych uzgodnieniach, tym prawdziwym trójkącie bermudzkim. I żeby o nich porządnie informowano.

Na przykład premier rzucił kiedyś pomysł utworzenia resortu energetyki. To miałoby sens, gdyby polegało na likwidacji Ministerstwa Ochrony Środowiska, Skarbu i zmiany kompetencji resortu gospodarki. Połączenie edukacji z nauką też wydaje się rozsądne.

Przy takich zmianach pojawiłaby się możliwość innego rządzenia. Na razie premier zajął się partią, bo od siły przywództwa, jakie zdoła uzyskać w Platformie, będzie zależeć możliwość istotnych zmian. Tusk mówi o „scenariuszu szybkich działań”, na razie pisze jednak tylko prolog. Scenariusz szybkich działań z prawdziwego zdarzenia musi mieć jeszcze kilka aktów.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną