Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Śmieci – godzina zero

Koniec śmieciowych przekrętów

W Warszawie działa najnowocześniejsza w tej części Europy sortownia należąca do prywatnej rodzinnej firmy BYŚ. W Warszawie działa najnowocześniejsza w tej części Europy sortownia należąca do prywatnej rodzinnej firmy BYŚ. Leszek Zych / Polityka
Ustawa śmieciowa zasłużyła na nazwę, ale na wysypisko nie trafi, bo sprawy zaszły za daleko. Jeżeli nie można jej zatrzymać, to przynajmniej trzeba ją szybko poprawić, bo zamiast rozwiązywać problemy, namnożyła ich tyle, że Polska zagrzebie się w cuchnących odpadach.
Sortownia BYŚ pracuje na pół gwizdka, bo firmom odbierającym śmieci komunalne nie opłaca się tu ich dostarczać.Leszek Zych/Polityka Sortownia BYŚ pracuje na pół gwizdka, bo firmom odbierającym śmieci komunalne nie opłaca się tu ich dostarczać.

Stworzono wizję schludnego kraju, gdzie śmieci trafią na swoje miejsce, znikną z lasów i dzikich wysypisk, a wszystko, co się nadaje, zostanie odzyskane i poddane recyklingowi. Niestety, to kompletna fikcja. Stworzono utopię, bo jednym, w dodatku niedoskonałym aktem prawnym nikt nie zapanuje nad rynkiem śmieciowym, którym rządziła i będzie rządzić nadal wyłącznie patologia, a nie ekologia.

Brakuje podstawowych informacji, ile od 1 lipca mieszkańcy będą płacić, komu i na podstawie jakich wyliczeń.

Polityka 25.2013 (2912) z dnia 18.06.2013; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmieci – godzina zero"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014