Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Bo większość chodzi

Katecheza w szkole: zachować czy wyprowadzić?

Źle prowadzona katecheza produkuje dwa rodzaje fanatyków: ultrakatolickich i ultraantyklerykałów. Źle prowadzona katecheza produkuje dwa rodzaje fanatyków: ultrakatolickich i ultraantyklerykałów. Anatol Chomicz / Forum
W wielu polskich szkołach rok szkolny rozpoczął się jak zwykle mszą świętą. Mimo wyroku Trybunału w Strasburgu nauka etyki nadal pozostaje fikcją. Państwo nie ma żadnej kontroli nad treściami nauczanymi na katechezie. A te są coraz bardziej odklejone od współczesnego świata. Czas na wielką debatę.
Jak prowadzić dialog z niewierzącymi, skoro podręcznik do II klasy LO porównuje ich do zwierząt?M.Gmitruk/Forum Jak prowadzić dialog z niewierzącymi, skoro podręcznik do II klasy LO porównuje ich do zwierząt?

Raport, przygotowany właśnie przez Instytut Spraw Publicznych, dotyczący treści podręczników do religii, jako ich grzechy główne wymienia:

• stawianie znaku równości między polskością i katolicyzmem; historia przedstawiana jest tak, jakby Kościół był jedyną instytucją wspierającą tendencje wyzwoleńcze i inspirującą powstania narodowe.

• Przedstawianie Kościoła jako nieomylnego i niepopełniającego błędów. Twierdzenie, że Kościół powinien „uświęcać politykę”, przy jednoczesnym zapewnieniu, że opinie o jego politycznym zaangażowaniu „nie są oparte na faktach”.

Polityka 36.2013 (2923) z dnia 03.09.2013; Temat tygodnia; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Bo większość chodzi"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021