Kraj

Rząd nam się znudził

Oceny rządu według CBOS

Premier Donald Tusk w najnowszym rankingu CBOS na najgorszego członka rządu zajmuje trzecie miejsce, na najlepszego – tę samą pozycję. Najgorzej oceniana jest Joanna Mucha, minister sportu, tuż za nią Jacek Rostowski, minister finansów.

Za najlepszego ministra uznany został Radosław Sikorski. Wskazało na niego aż 33 proc. ankietowanych. Za nim uplasował się Bogdan Zdrojewski, minister kultury. Donald Tusk, jako najlepszy, dostał 13 proc. głosów. Za najgorszego uznało go jednak 27 proc. badanych. Aż 28 proc. wskazało wicepremiera Jacka Rostowskiego, a 29 proc. Joannę Muchę.

Ranking świadczy o tym, że po prostu rząd nam się znudził. Zarówno premier, jak i minister finansów swoje funkcje pełnią najdłużej, bo aż siedem lat. Podejmują decyzje dotyczące żywotnych spraw wszystkich obywateli i czasem – jak w przypadku wydłużenia wieku emerytalnego – naruszające ich żywotne interesy. A więc – bardzo niepopularne. Zbierają też cięgi za winy swoje i nieswoje. Donald Tusk za kryzys i afery wokół Platformy Obywatelskiej, toczące się przecież na lokalnym szczeblu. Jacek Rostowski za emocje, które wywołuje sprawa OFE. Jego wizerunkowi z pewnością bardzo zaszkodziły krytyczne i nie zawsze sprawiedliwe opinie prof. Leszka Balcerowicza. Ale także jego własny temperament, powodujący że  wymiana zdań nie zawsze miała charakter wyłącznie merytoryczny.

W wynikach plebiscytu trudno się dopatrzeć kryteriów. Można jednak zauważyć pewną prawidłowość. Najsłabsze noty otrzymały osoby, o których źle mówią media. Najlepsze – członkowie gabinetu, którzy dobrze w nich wypadają. Także, a może przede wszystkim dlatego, że zajmują się sprawami i podejmują decyzje, które ankietowanych nie dotykają wprost, nie naruszają ich interesów.

Dobrą taktyką okazuje się także zejście z linii strzału. W ostatnim czasie konsekwentnie  unikał mediów Bartosz Arłukowicz i dzięki temu w rankingu najgorszych zajął dopiero czwarte miejsce. Wcześniej często zbierał największe cięgi. Łaskawszego potraktowania minister zdrowia nie zawdzięcza raczej poprawie w publicznej służbie zdrowia i w każdej chwili może wrócić na pudło. Koniec roku to przecież okres, gdy najtrudniej dostać się do szpitala, czy choćby lekarza, po kończą się limity.

Cokolwiek braliśmy pod uwagę, oceniając rząd, jedno wydaje się pewne. Zapowiadana przez premiera listopadowa rekonstrukcja rządu nie może okazać się liftingiem, bo ten wizerunku gabinetu Tuska z pewnością nie poprawi. Jeśli coś ma go zmienić, to musi to być zmiana radykalna.  

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną