Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Poznaj sylwetki nowych ministrów

Premier Donald Tusk przedstawił sześciu nowych ministrów. Siódmym nazwiskiem jest dotychczasowa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która obejmie tekę wicepremiera i będzie kierować nowym resortem, powstałym z połączenia resortów transportu i rozwoju regionalnego.
Kancelaria Prezesa RMNowi ministrowie rządu Donalda Tuska

SPORT

Andrzej Biernat (rocznik 1960), który zastąpi Joannę Muchę apetyt na fotel ministra sportu miał od dawna i wcale tego nie ukrywał. Po odebraniu nominacji zapowiedział, że skoncentruje się na współpracy ze związkami sportowymi.

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, na kierunku zarządzanie sportem.

Po studiach, przez osiem lat, pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Później prowadził własną działalność gospodarczą – biuro podróży i firmę wydawniczą. W 1996 został dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim. Był również prezesem miejscowego klubu sportowego KKS Włókniarz.

Od 2005 roku poseł Platformy Obywatelskiej i jej przewodniczący w regionie łódzkim. W Sejmie zajmuje się głównie sportem. W tej kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Turystyki i Sportu. Wcześniej przewodniczył stałej podkomisji do spraw przygotowań Polski do organizacji EURO 2012. Przewodniczył podkomisji ds. przygotowań Polski do przyszłorocznych mistrzostw świata w siatkówce i mistrzostw Europy w piłce ręcznej w 2016 r.

Jest żonaty i ma dwie córki: Milenę i Blankę.

Grażyna Myślińska/ForumAndrzej Biernat

 

 

ŚRODOWISKO

Marcina Korolca – który ma pozostać pełnomocnikiem rządu ds. klimatycznych - na stanowisku ministra środowiska zastąpi Maciej Grabowski (rocznik 1959), od pięciu lat wiceminister w resorcie finansów, odpowiedzialny za system podatkowy. W ostatnich latach zajmował się głównie finansami (był m. in. członkiem Komisji Nadzoru Finansowego, nadal pełni funkcję Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych).

Jak wynika z jego oficjalnego biogramu jest doktorem ekonomii, a także inżynierem nawigatorem. W latach 80. pracował w Polskich Liniach Oceanicznych jako oficer pokładowy.

Przez lata pracował w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, gdzie był także wiceprezesem Zajmował się badaniami nad systemami podatkowymi, transformacją systemów społeczno-gospodarczych, rynkami pracy. Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim. Rozwijał Polskie Forum Strategii Lizbońskiej oraz Polskie Forum Obywatelskie. Brał udział w pracach nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015.

Podczas wystąpienia po ogłoszeniu nowych nominacji mówił, że jego priorytetem jako nowego ministra środowiska będzie przyspieszenie wydobycia gazu z łupków. Na przyspieszenie w tej kwestii zwrócił także uwagę premier Donald Tusk, który prezentował nowego ministra „Mam także inne oczekiwania wobec pana ministra” – zastrzegł premier.

Ministerstwo finansów/materiały prasoweMaciej Grabowski

 

EDUKACJA

Po Krystynie Szumilas resort edukacji przejmuje Joanna Kluzik – Rostkowska (rocznik 1963). Odkąd dwa lata temu zadebiutowała w PO, słuch po niej zaginał. W ostatnim rankingu posłów Tygodnika POLITYKA dostała od dziennikarzy żółtą kartkę właśnie „za wielką nieobecność”. Wśród swoich priorytetów wylicza: przekonanie rodziców, że sześciolatki poradzą sobie w szkole, obniżenie cen podręczników i dobre przygotowanie absolwentów szkół do wejścia na rynek pracy. Jednak z tematyką oświatową, poza tym, że w szkole ma troje dzieci, nie miała do tej pory wiele wspólnego. Nie pracuje nawet w sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Ma za to doświadczenie medialne i w rozlicznych instytucjach. Premierowi zależy na tym, by wreszcie ktoś skutecznie zawalczył o poparcie dla sześciolatków w szkołach. Kluzik – Rostkowska daje na to nadzieję, bo w obyciu medialnym bije swoją poprzedniczkę na głowę. Zanim pojawiła się w polityce, przez kilka zarabiała na życie jako dziennikarka. Pracowała w „Tygodniku Solidarność” (tam poznała Jarosława Kaczyńskiego), „Expressie Wieczornym”, we „Wprost” i przez trzy lata jako redaktor naczelna „Przyjaciółki”. Kiedy prezydentem Warszawy został Lech Kaczyński, ona objęła funkcję jego pełnomocnika ds. kobiet i rodziny.

W rządzie Jarosława Kaczyńskiego przez kilka miesięcy była ministrem pracy i polityki społecznej (wcześniej pełniła też funkcje wiceministra w tym resorcie, a także w ministerstwie rozwoju regionalnego). Po katastrofie smoleńskiej kierowała kampanią prezydencką Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy prezes przegrał wybory, władze PiS wykluczyły ją z partii. Po falstarcie jej własnej partii Polska Jest Najważniejsza, dwa lata temu przeszła do PO.

materiały prasoweJoanna Kluzik - Rostkowska

 

NAUKA

Po Barbarze Kudryckiej resort nauki przejmuje Lena Kolarska-Bobińska (rocznik 1947). To jej rządowy debiut, choć od lat funkcjonuje w sferze publicznej – jako ekspert i doradca wielu instytucji, w tym prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, pełnomocnika rządu do spraw negocjacji członkowskich z Unią Europejską, Banku Światowego, Rzecznika Praw Obywatelskich czy Komendanta Głównego Policji.

Obecnie jest europosłanką EPL/PO, zasiada m. in. w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Popiera prace dotyczące wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Niedawno POLITYKA wyróżniła ją w swoim rankingu eurodeputowanych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego dostała najwięcej głosów spośród kandydatów PO w okręgu lubelskim. Teraz jednak, w związku z objęciem teki ministra, musi zrezygnować z mandatu (łączenia tych funkcji zabrania kodeks wyborczy).

Od 10 lat jest profesorem socjologii, przez wiele lat związana była z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, była też dyrektorem Centrum Badania Opinii Publicznej, a potem – przez 12 lat - Instytutu Spraw Publicznych. Jest jedną z liderek Kongresu Kobiet.

Podczas ogłoszenia nowych nominacji, przyszła minister nauki stwierdziła, że ze względu na środki "nauka jest wygraną budżetu europejskiego": - Musimy teraz zacząć wydawać efektywnie i skutecznie te pieniądze, wspólnie ze środowiskami naukowymi.  Kolarska-Bobińska podkreśliła, że wywodzi się ze środowiska naukowego, „właściwie nie ma poczucia, by z niego wyszła”, a teraz będzie jeszcze ściślej współpracowała z nim w nowej roli.

Rafał Michałowski/Agencja GazetaLena Kolarska - Bobinska

 

 

FINANSE

Mateusz Szczurek (rocznik 1975) zastąpi ministra finansów Jacka Rostowskiego. - Cieszę się, że jeden z najzdolniejszych, niektórzy twierdzą, że najzdolniejszy polski ekonomista, specjalista od makroekonomii, ale też od liczenia pieniędzy, podejmuje się trudnej misji - powiedział Donald Tusk, przedstawiając nowego ministra finansów. Szczurek nie odziedziczył po Rostkowskim teki wicepremiera. Tusk podkreślił, że Jacek Rostowski poparł tę nominację. - Cieszę się, bo co do strategii makroekonomicznej mamy pogląd właściwie identyczny - ustępujący minister finansów, wchodzący na ten urząd i ja, co gwarantuje potrzebną ciągłość – mówił Tusk

Szczurek ma imponujący życiorys naukowy i zawodowy. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i doktorem ekonomii University of Sussex. W 1998 r. i 2007 r. odbył kurs ekonometrii International Center for Money and Banking Studies w Genewie i Londynie.

Od 2011 r. był głównym ekonomistą ING Group na Europę Środkową i Wschodnią, a wcześniej od 1997 r. ekonomista ING Barings i główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Wykłada ekonomię m. in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Żonaty, ma pięcioro dzieci. Szczurek jest zapalonym podróżnikiem i rowerzystą. Zwiedził m. in.: Iran, Etiopię, Argentynę, Chile, Ruandę i Peru.

Szymon Laszewski/BEWMateusz Szczurek nowy minister finansów

 

ADMINISTRACJA I CYFRYZACJA

Michał Boni przed ogłoszeniem rekonstrukcji rządu powiedział, że jego sprawy resortowe przejmie „dobry kandydat”. Premier postawił na Rafała Trzaskowskiego (rocznik 1972). W kampanii wyborczej do PE pytany o swoje plany powiedział: „Gdziekolwiek się znajdę, tam będę dobry.” Zna cztery języki angielski, francuski, hiszpański i rosyjski. W eurokampanii poparli go Michał Żebrowski, Urszula Dudziak, Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk i Grzegorz Turnau. Nikt w PO, tak jak on nie potrafi wykorzystać Internetu do promocji swojej działalności politycznej.

Przed Brukselą Trzaskowski wykładał w Centrum Europejskim Natolin i Collegium Civitas (ma tytuł doktora nauk o polityce). Do swoich priorytetów nowy minister zaliczył ochronę danych osobowych, handel w Internecie i dostęp do informacji publicznej. - Talenty i narzędzia przydatne w pracy w rządzie pana Rafała Trzaskowskiego są wręcz legendarne. Część z państwa miała okazję poznać pana Rafała Trzaskowskiego w akcji, więc myślę, że podzielicie moją opinię, że nie jest to komplement, tylko trafna ocena jego umiejętności i potencjału - powiedział Donald Tusk.

Pracę w Brukseli Trzaskowski zaczynał jako doradca Jacka Saryusza-Wolskiego, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. W rankingu europosłów Tygodnika POLITYKA zebrał takie recenzje: „To jego pierwsza kadencja, ale jest lepszy od niejednego europosła z doświadczeniami z poprzedniej kadencji. Ekspert od prawa europejskiego, po radę do niego zwraca się wielu posłów z Europy. Jeden z nielicznych polskich przedstawicieli w PE rozumiejących wagę procesów instytucjonalnych zachodzących w UE w związku z kryzysem.” Nowy szef MAC w europarlamencie zajmował się m.in. pracą nad ochroną prywatności, nowym pakietem telekomunikacyjnym.

materiały prasoweRafał Trzaskowski

 

 

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną