Kraj

Czy rekonstrukcja pomoże Platformie?

Ostatni początek Donalda Tuska

Konwencja Krajowa PO w Warszawie. Rekonstrukcja rządu zakończona, cele wyznaczone, ale Platformę czeka jeszcze wiele problemów do rozwiązania. Konwencja Krajowa PO w Warszawie. Rekonstrukcja rządu zakończona, cele wyznaczone, ale Platformę czeka jeszcze wiele problemów do rozwiązania. Rafał Kuźma / Forum
Premier Tusk ogłasza przypływ politycznej energii. Nowym otwarciem rządu i partii postanowił oficjalnie zakończyć kryzys. Czy władza nabierze od tego rozpędu?
Andrzej Mleczko/Polityka

Tusk coraz wyraźniej otacza się kobietami. Do marszałek Ewy Kopacz dołączyła nowa wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Na pierwszą zastępczynię Tuska w partii, w miejsce Grzegorza Schetyny, typuje się Hannę Gronkiewicz-Waltz lub właśnie Kopacz, a na następcę szefa klubu PO, „schetynowca” Rafała Grupińskiego, także podobno jest przewidziana kobieta. W partii mówi się, że Tusk postrzega polityczne zagrożenie ze strony kobiet jako znacznie mniejsze niż to, co mogą mu zgotować dawni przyjaciele z boiska.

A poza tym tak jest bardziej rodzinnie. A rodzina, jak wynika z wystąpienia Donalda Tuska na krajowej konwencji PO, ma się znaleźć w centrum zainteresowania władzy na kolejne lata (choć Jarosław Kaczyński nazwał właśnie premiera „ojcem polskiej biedy”). Ma powstać „program pracy polskich pieniędzy na rzecz rodzin”. Nie podał jednak konkretów. Ale jasno z tego wynika, że głównym pomysłem rządu i Platformy na najbliższe dwa lata są europejskie fundusze. Nowy resort wicepremier Bieńkowskiej został, jak się wydaje, pomyślany jako ministerstwo spektakularnego wydawania pieniędzy, a ranga resortu, który kojarzy się z ich pobieraniem i cięciami, czyli finansów, została zmniejszona.

(…)

Patrząc na rekonstrukcję, ma się jednak nieodparte wrażenie, że góra urodziła mysz. Może także dlatego, że zmiany w rządzie były mocno przenoszone, zapowiadane już w lutym, stale pompowane i przypominane. – Za długo z rekonstrukcją zwlekano – uważa Grzegorz Schetyna. Przy tej okazji niemal przez cały rok ministrowie trwali w stanie permanentnej dymisji…

Cały artykuł Mariusza Janickiego w najnowszym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej!

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną