„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Sienkiewicz. Życie i twórczość

Sienkiewicz – szef MSW

Kiedy Sienkiewicz zostawał ministrem, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” Piotr Mucharski żegnał go słowami: „Polska zyskała, my straciliśmy znakomitego autora i współpracownika”. Kiedy Sienkiewicz zostawał ministrem, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” Piotr Mucharski żegnał go słowami: „Polska zyskała, my straciliśmy znakomitego autora i współpracownika”. MSW / Wikipedia
Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, jak słychać z wielu źródeł, stał się głównym doradcą Donalda Tuska. To on, po odejściu z rządu i marginalizacji w partii wielu dotychczasowych przyjaciół i zauszników, referuje teraz premierowi rzeczywistość. Istotne jest zatem, kim jest minister i jak widzi sprawy kraju.
Sienkiewicz wie, że wchodząc do rządu, podpisał kontrakt terminowy, zawierający klauzulę swego przyszłego bezbolesnego dla Tuska odejścia.Tadeusz Późniak/Polityka Sienkiewicz wie, że wchodząc do rządu, podpisał kontrakt terminowy, zawierający klauzulę swego przyszłego bezbolesnego dla Tuska odejścia.

[Tekst ukazał się w Tygodniku POLITYKA w grudniu 2013 r.]

Bartłomiej Sienkiewicz, mimo że nie sprawuje funkcji zbyt długo, już mocno oberwał. Od związkowców z policji, którzy nie widzą w nim swego, a za jego wypowiedź o wywodzeniu się niektórych funkcjonariuszy ze „środowisk patologicznych” chcieli go nawet podać do sądu. Oberwał też mocno od mediów – nawet tych najbardziej mu sprzyjających – widzących przepaść pomiędzy bardzo wyrazistymi zapowiedziami działań (słynne „idziemy po was” skierowane do białostockiej szowinistycznej bandyterki) a praktycznym utknięciem ministra w słabości państwa, które wcześniej tak celnie w swoich tekstach punktował.

Polityka 50.2013 (2937) z dnia 10.12.2013; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Sienkiewicz. Życie i twórczość"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021