Kraj

Kultura bardzo wysoka

Projekt Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Projekt Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. materiały prasowe

Nie ustają dyskusje wokół sześciomilionowej dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację budowy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Realizowany przez Archidiecezję Warszawską projekt otrzymał już z budżetu MKiDN w latach 2010–13 prawie 16 mln zł. Łącznie daje to kwotę ponad 20 mln. Podobną sumę dofinansowania dostał Toruń na ukończenie renowacji Starówki wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co dostanie za te pieniądze polski podatnik? „Będzie można usłyszeć papieskie homilie, cichą modlitwę kard. Wyszyńskiego, wypowiedzi świadków papieskich pielgrzymek do Warszawy, usłyszeć strzały na pl. św. Piotra...” – opisywała w prasie część multimedialną wystawy Barbara Kłaput, jej projektantka. A wśród eksponatów znajdzie się m.in. replika telefonu, z którego odbywała się ostatnia rozmowa papieża i prymasa, fotografie z pogrzebu, wejściówka na pl. św. Piotra z 13 maja. Wszystko to aż 26 m nad ziemią, tuż pod kopułą Świątyni Opatrzności. Forma architektoniczna ekspozycji nawiązuje do obrączki, czyli – jak objaśnia dr Paweł Skibiński, dyrektor muzeum – symbolu zaślubin, wierności i zawierzenia Chrystusowi.

Polityka 7.2014 (2945) z dnia 11.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną