Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Komu bije dzwon?

Ksiądz pyta redemptorystów i o. Rydzyka: skąd macie 68 mln zł na TV Trwam?

O. Tadeusz Rydzyk podczas jednego ze spotkań Rodziny Radia Maryja. O. Tadeusz Rydzyk podczas jednego ze spotkań Rodziny Radia Maryja. Facebook
Ks. Galiński pyta o finanse o. Rydzyka. Pyta jak redemptorysta redemptorystę: ewangelicznie, bez owijania w bawełnę kościelnej nowomowy.

W istocie jego tekst jest biciem na alarm, ostrzeżeniem przed katastrofą, jaka może spaść na Kościół, jeśli nie wyjaśni zagadki pieniędzy i roli redemptorysty.

W języku angielskim takich bijących na alarm nazywa się whistleblowers. Tak się mówi o Snowdenie, tak można powiedzieć o Galińskim w odniesieniu do Kościoła. Analogia sprawdza się też w tym sensie, że obaj nie mieszkają w krajach, których alarm dotyczy. Galiński jest księdzem katolickim w diecezji monachijskiej, wystąpił po wielu latach z zakonu, w którym był z Rydzykiem.

To nie jest pierwsze ostrzeżenie. Kto się interesuje fenomenem medialno-politycznym nazywanym „imperium ojca dyrektora”, ten zna nazwisko ks. Galińskiego. Ja sam wybierałem się już w latach 90. do niego, by wysłuchać szczegółów jego opowieści o współbracie Tadeuszu i jego karierze. W zasadniczym zrębie tekst zamieszczony obecnie w TP nie jest dla mnie zaskoczeniem.  

Ks. Galiński ponawia ważne pytania pod adresem Kościoła i państwa polskiego Czy stosowne władze zrobiły, co do nich należy, by zbadać finanse o. Rydzyka. Skąd polscy redemptoryści mieli 68 mln zł na pożyczkę dla fundacji Lux Veritatis (nomen omen, Światło prawdy) ubiegającej się o miejsce na platformie multipleksowej dla TV Trwam? Co stało się z tymi pieniędzmi? Skąd Rydzyk miał pieniądze na Radio Maryja i inne biznesy?

Są też pytania polityczne. Czy ks. Rydzyk nie jest rosyjskim agentem wpływu, czy to nie służby rosyjskie go finansują? Przecież przekaz polityczny mediów Rydzyka jest na rękę Kremlowi, bo nastawiał i nastawia przeciwko Zachodowi, dzieli episkopat i społeczeństwo. W podobnym duchu pisał niedawno o działalności o. Rydzyka dominikanin Ludwik Wiśniewski, w liście otwartym ogłoszonym w tymże „Tygodniku Powszechnym”.

I co? Wiadomo: i nic. Alarmy takie jak Galińskiego czy Wiśniewskiego są niestety bezpłodne, gdyż de facto są opiniami. Mają znaczenie opiniotwórcze (ale tylko dla części opinii publicznej, dla zwolenników będą kolejnym dowodem kampanii nienawiści przeciwko największemu polskiemu patriocie), nie mają znaczenia prawnego. Nie ma twardych faktów, są spekulacje. A im bliżej wyborów, tym mniejsza szansa, że jakiś organ śledczy zainteresuje się pytaniami ks. Galińskiego.

Pytania wolno stawiać każdemu, ale ustalanie faktów na użytek ewentualnego śledztwa i postawienia zarzutów  jest rzeczą wymiaru sprawiedliwości. Wcześniejsze sprawy zakładane w związku z finansami Rydzyka umarzano. Sprawy umarzano, a wpływy Rydzyka w episkopacie i na prawicy rosły.

Dziś jest już za późno. Sprawa pieniędzy i działalności Ojca Dyrektora jest kwestią polityczną i choćby dlatego może on spać spokojnie.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną