Kraj

Kiedy przyjdą podpalić dom…

Polaków gotowość do poświęcenia się dla kraju

global.quiz / Flickr CC by 2.0
Większość Polaków wcale nie stanie już u drzwi z bagnetem na broni. To w każdym razie wynika z sondażu ośrodka MillwardBrown.

Na pytanie o osobistą gotowość do poświęcania dla kraju oznaczającego ryzyko utraty życia lub zdrowia 21 proc. badanych odpowiedziało: „zdecydowanie nie”, a 28 proc. respondentów stwierdziło, że „raczej nie”. 

„Zdecydowanie” gotowych poświęcić się ojczyźnie jest 17 proc. ankietowanych, zaś 26 proc. – „raczej tak”. Zdania w tej kwestii nie ma 7 proc. ankietowanych (sondaż wykonano na reprezentatywnej próbie, pytając 1004 dorosłych obywateli).

Oczywiście zasadniczym kontekstem była sytuacja na Ukrainie (a być może także dyskusja nad filmami „Jack Strong” i „Kamienie na szaniec”).

Przy ocenie wyników muszą też nasuwać się porównania wynikające z informacji o kolejkach ochotników przed komisjami wojskowymi w ukraińskich miastach.

Rzecz w tym, że mały entuzjazm rodaków do oddania życia za ojczyznę nie w każdym przypadku musi oznaczać obojętność na jej losy.

Niewykluczone, po pierwsze, że zwyczajnie przejadła się już patetyczna frazeologia ukryta w pytaniach sondażu. Być może zabiegi w stylu tzw. rekonstrukcji historycznych okazują się nieskuteczne (czy nawet antyskuteczne), bo patriotyzm coraz rzadziej kojarzony jest z walką i umieraniem.

Ludzie mogą też, po drugie, tak naprawdę nie wierzyć w realność jakiegokolwiek zagrożenia. A w każdym razie takiego, które wymagałoby reakcji wojskowej, związanej z tego typu ofiarami. Może są przekonani, że dziś po prostu już nie trzeba będzie krwi.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Emeryci na psychotropach

Potrafią wyłudzać recepty, tłumaczyć, że od leków, które nie uzależniają, mają alergię. I dlatego muszą brać psychotropy. A psychiatrzy przyznają: rekordziści potrafią brać je przez kilka lat.

Katarzyna Kaczorowska
26.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną