Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wahadło wolności

Złudzenia i groza wolności

Wolność to wielkie słowo. A im większe słowo, tym większe tworzy ryzyko. Wolność to wielkie słowo. A im większe słowo, tym większe tworzy ryzyko. Mirosław Gryń / Polityka
Na Majdanie Ukraińcy walczyli o wolność ćwierć wieku po odzyskaniu przez Ukrainę wolności. Paradoks? Niekoniecznie. W Polsce i na całym Zachodzie też zaostrza się walka o wolność.
Przymus państwowy, który przez wieki niewolił społeczeństwa, wypierany jest przez przymus finansowy.Mirosław Gryń/Polityka Przymus państwowy, który przez wieki niewolił społeczeństwa, wypierany jest przez przymus finansowy.

Nikt nie wie, co czeka Ukraińców. Ale wiadomo, że mroczne czasy przed nimi. Bo nie tylko Putin stoi na ich drodze do szczęścia. Jeszcze trudniej będzie z korupcją, biedą, zacofaniem, nierównościami, radykalizmami. Jeśli chcemy pomóc, gdy kolejny raz próbują zbudować dobre państwo i z zazdrością patrzą, jak wykorzystaliśmy ćwierćwiecze wolności, musimy być z nimi szczerzy. Myślę, że mamy im coś ważnego do powiedzenia. Ująłbym to tak: „Bracia Ukraińcy, nie mamy prawa Was pouczać.

Polityka 11.2014 (2949) z dnia 11.03.2014; Esej; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Wahadło wolności"
Reklama