Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wahadło wolności

Złudzenia i groza wolności

Wolność to wielkie słowo. A im większe słowo, tym większe tworzy ryzyko. Wolność to wielkie słowo. A im większe słowo, tym większe tworzy ryzyko. Mirosław Gryń / Polityka
Na Majdanie Ukraińcy walczyli o wolność ćwierć wieku po odzyskaniu przez Ukrainę wolności. Paradoks? Niekoniecznie. W Polsce i na całym Zachodzie też zaostrza się walka o wolność.
Przymus państwowy, który przez wieki niewolił społeczeństwa, wypierany jest przez przymus finansowy.Mirosław Gryń/Polityka Przymus państwowy, który przez wieki niewolił społeczeństwa, wypierany jest przez przymus finansowy.

Nikt nie wie, co czeka Ukraińców. Ale wiadomo, że mroczne czasy przed nimi. Bo nie tylko Putin stoi na ich drodze do szczęścia. Jeszcze trudniej będzie z korupcją, biedą, zacofaniem, nierównościami, radykalizmami. Jeśli chcemy pomóc, gdy kolejny raz próbują zbudować dobre państwo i z zazdrością patrzą, jak wykorzystaliśmy ćwierćwiecze wolności, musimy być z nimi szczerzy. Myślę, że mamy im coś ważnego do powiedzenia. Ująłbym to tak: „Bracia Ukraińcy, nie mamy prawa Was pouczać. Popełnialiśmy podobne błędy i ulegaliśmy podobnym złudzeniom”. Dodałbym jeszcze, że droga, którą my mieliśmy do pokonania, była mniej wyboista i przez to mniej bolesna. Ale nas też czekają rozliczenia, zwłaszcza że przed nami ważne rocznice i poważne decyzje.

Ćwierćwiecze pierwszych częściowo wolnych wyborów. Ćwierć wieku wolnych mediów. Ćwierćwiecze wolnego rynku. To wszystko w sosie dwóch tegorocznych kampanii wyborczych i dwóch czekających nas w przyszłym roku. U nas gorączka też rośnie.

Niedawno prof. Marcin Król, historyk idei i były opozycjonista, obwinił w „Gazecie Wyborczej” swoje pokolenie i środowisko o to, że zaślepione wolnością nie zauważyło, jak wielu ludzi transformacja krzywdziła. Dziesięć lat temu mówił to Jacek Kuroń, ale on zawsze miał serce po lewej stronie i nie nosił portfela. A Król to konserwatywny liberał, jeden z najważniejszych autorów intelektualnej legitymizacji tego, co zrobiliśmy z polską wolnością.

Może to nietakt, by w ćwierćwiecze wolności pisać o złudzeniach i grozie wolności. Ale nie ma bardziej zmanipulowanej idei. Wszystkie trzy wielkie idee rewolucji francuskiej – wolność, równość, braterstwo – zostały niezwłocznie rozdzielone i zdeprawowane. Ale wolność traktowano najgorzej. Trafiła nawet na szyld obozu w Auschwitz.

Polityka 11.2014 (2949) z dnia 11.03.2014; Esej; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Wahadło wolności"
Reklama