Kraj

Nowa dotacja resortu kultury dla Świątyni Opatrzności Bożej. Teraz 200 tysięcy złotych

Paweł Terlikowski / Forum
Minister kultury przyznał Świątyni Opatrzności Bożej kolejną dotację. Do poprzednich sześciu milionów złotych dołożył kolejne 200 tysięcy. Pieniądze mają zostać przeznaczone na „Prace merytoryczne nad ekspozycją główną”.

Pieniądze przyznano w ramach tzw. procesu odwoławczego, w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – wspieranie działań muzealnych”. To oznacza, że muzeum, w geście graniczącym z impertynencją, wystąpiło o tę dodatkową dotację już po otrzymaniu owych słynnych 6 mln zł. Oznacza to także, że decyzję osobiście podjął minister kultury Bogdan Zdrojewski i nie może już nic zrzucać na wybory ekspertów. Dla pełnego obrazu warto dodać, że wśród 21 pozytywnie rozpatrzonych wniosków, na ten przeznaczono najwyższą kwotę, dwukrotnie wyższą od następnego w kolejce, zgłoszonego przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Jak dobrze pamiętamy, minister kultury wcześniej nie miał sobie nic do zarzucenia w związku z gigantyczną dotacją przekazaną z resortowych funduszy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej (formalnie na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego).

Powszechnie znana jest słabość Bogdana Zdrojewskiego do wojska, można więc zrozumieć, że uznał, iż najlepszą obroną jest atak. Jednak, zamiast militarnej strategii, w tym przypadku bardziej nasuwa się pytanie: niefrasobliwość to (by nie nazywać rzeczy mocniej) czy prowokacja? Owe dwieście tysięcy są kroplą w morzu potrzeb Opatrzności, a jedynie rozjuszą permanentnie niedoinwestowane polskie muzealnictwo. Szczególnie po hecy z 6 milionami. Tak czy inaczej Bogdan Zdrojewski albo nie wie, kiedy się wycofać, albo niepotrzebnie rusza na wojenkę, która popularności z pewnością mu nie przysporzy.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną