Kraj

Żakowski: Średnia krajowa dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Jacek Żakowski, publicysta POLITYKI. Jacek Żakowski, publicysta POLITYKI. Tadeusz Późniak / Polityka
– Prosta sprawiedliwość mówi, że ci ludzie nie powinni ponosić dodatkowych cierpień – mówił o sejmowym proteście rodziców Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM.

Według Żakowskiego akcja protestacyjna rodziców dzieci niepełnosprawnych powinna rozpocząć poważną debatę, której przez 25 lat wolnej Polski nie przeprowadziliśmy. Chodzi o dyskusję o tym, jakie społeczeństwo chcemy zbudować. – Wygląda na to, że fala ruszyła. I nie ma sensu dziś pytać, kto stoi za protestem. To nie ma znaczenia. Bo znaczenie ma to, że musimy się zdecydować, jakiego rodzaju społeczeństwo chcemy zbudować. O jakiej Polsce myślimy i marzymy – mówił publicysta POLITYKI. Dodał, że nie ma powodu, żeby rodzice ci ponosili jeszcze więcej krzywd. Jacek Żakowski w porannej rozmowie z Michałem Bonim przekonywał, że jeśli czyjeś dziecko nie może samodzielnie funkcjonować, to rodzic powinien otrzymywać średnią pensję, a nie minimalną krajową.

Jacek Żakowski, prowadzący Poranek Radia TOK FM, odnosił się do zachowania rządu w sprawie pomocy opiekunom osób niepełnosprawnych i samym niepełnosprawnym: – Musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć, dlaczego komuś pomagamy. Jego zdaniem jako społeczeństwo powinniśmy znosić niezawinione cierpienia.

Rząd jako centrum zarządzania kryzysowego
To była dramatyczna sytuacja i podziwiam premiera, że zaangażował się w to osobiście – mówił Michał Boni. Według niego znaleziono bieżące rozwiązanie, które powinno zostać przyjęte. – Ale nie powinno oznaczać to odhaczenia tej sprawy, tylko jej otwarcie. To znaczy: przemyślenie na nowo całego systemu pomagania osobom niepełnosprawnym – podkreślił były minister administracji i cyfryzacji.

W dyskusji publicystów Grzegorz Rzeczkowski, redaktor naczelny serwisu POLITYKA.PL, zwrócił uwagę na to, jak działa w tej sprawie rząd: – Kancelaria Premiera przypomina dziś sztab reagowania kryzysowego – z czym radzi sobie doskonale – ale niestety nie jest to centrum strategicznej myśli. Dodał, że premier poradził sobie w tej mało komfortowej sytuacji imponująco dobrze: – Oglądałem wszystkie sejmowe relacje z tych negocjacji premiera z rodzicami i uważam, że nie ma dziś w Polsce polityka, który tak dobrze poradziłby sobie w takiej sytuacji. Rzeczkowski zwrócił uwagę, że w rządzie w randze wiceministra powołano pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych. Apelował, aby rząd przygotował białą księgę, zwierającą cały przegląd zasiłków i sposobów niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom przez państwo.

Według Michała Boniego wszystkie dostępne metody pomagania niepełnosprawnym trzeba na nowo przejrzeć i przemyśleć. – Jeżeliby chcieć wyciągnąć pozytywną lekcję z tej dramatycznej sytuacji, to należałoby powiedzieć tak: teraz mamy tyle, ale mamy np. trzy miesiące na radykalny przegląd wszystkich rozwiązań systemowych – mówił Boni.

W czwartek do protestujących w Sejmie rodziców dołączyli opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Domagają się wyższych świadczeń. Rozmowy z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ministrem pracy i polityki społecznej, nie przyniosły na razie rezultatów. Rząd przyjął we wtorek uchwałę umożliwiającą podwyżkę świadczenia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Od maja świadczenie to wzrośnie do 1 tys. zł, od przyszłego roku do 1,2 tys., a od 2016 r. – do 1,3 tys. zł netto.

Posłuchaj całej rozmowy w Poranku Radia TOK.FM

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną