Kraj

Jak dzieli się mandaty?

Parlament Europejski / Facebook
Przy podziale mandatów brane są pod uwagę tylko te listy komitetów wyborczych, które przekroczyły próg wyborczy, czyli otrzymały co najmniej 5 proc. ważnych głosów w skali kraju.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego posłowie wyłaniani są w 13 wielomandatowych okręgach wyborczych według ordynacji mieszanej. Spis wszystkich okręgów:

Okręg nr 1 – województwo pomorskie
Okręg nr 2 – województwo kujawsko-pomorskie
Okręg nr 3 – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
Okręg nr 4 – Warszawa z 8 powiatami województwa mazowieckiego
Okręg nr 5 – 4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego
Okręg nr 6 – województwo łódzkie
Okręg nr 7 – województwo wielkopolskie
Okręg nr 8 – województwo lubelskie
Okręg nr 9 – województwo podkarpackie
Okręg nr 10 – województwo małopolskie i świętokrzyskie
Okręg nr 11 – województwo śląskie
Okręg nr 12 – województwo dolnośląskie i opolskie
Okręg nr 13 – województwo lubuskie i zachodniopomorskie

Mandaty przyznaje Państwowa Komisja Wyborcza. W pierwszej kolejności ustala się liczbę mandatów przypadających danemu komitetowi wyborczemu w każdym okręgu. Decyduje liczba oddanych ważnych głosów na listy kandydatów danego komitetu w skali kraju oraz liczba głosujących w danym okręgu wyborczym. Następnie mandaty rozdzielane są w ramach okręgów poszczególnym listom kandydatów.

System podziału mandatów jest uznawany za jeden z najbardziej skomplikowanych w Europie. Dopiero kiedy wiadomo, ile mandatów uzyskał dany komitet wyborczy w skali kraju, oblicza się, do których okręgów te mandaty trafią.

Służy do tego metoda Hare'a-Niemeyera (największych reszt) i następujący wzór: liczba głosów oddanych na listę w danym okręgu mnożona jest przez liczbę wszystkich mandatów zdobytych przez komitet wyborczy.Dalej wynik ten dzielony jest przez liczbę wszystkich głosów oddanych na listy danego komitetu wyborczego. Mandaty otrzymują kandydaci w okręgu, którzy zdobyli najwięcej głosów.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną