Kraj

Jak dzieli się mandaty?

Parlament Europejski / Facebook
Przy podziale mandatów brane są pod uwagę tylko te listy komitetów wyborczych, które przekroczyły próg wyborczy, czyli otrzymały co najmniej 5 proc. ważnych głosów w skali kraju.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego posłowie wyłaniani są w 13 wielomandatowych okręgach wyborczych według ordynacji mieszanej. Spis wszystkich okręgów:

Okręg nr 1 – województwo pomorskie
Okręg nr 2 – województwo kujawsko-pomorskie
Okręg nr 3 – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
Okręg nr 4 – Warszawa z 8 powiatami województwa mazowieckiego
Okręg nr 5 – 4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego
Okręg nr 6 – województwo łódzkie
Okręg nr 7 – województwo wielkopolskie
Okręg nr 8 – województwo lubelskie
Okręg nr 9 – województwo podkarpackie
Okręg nr 10 – województwo małopolskie i świętokrzyskie
Okręg nr 11 – województwo śląskie
Okręg nr 12 – województwo dolnośląskie i opolskie
Okręg nr 13 – województwo lubuskie i zachodniopomorskie

Mandaty przyznaje Państwowa Komisja Wyborcza. W pierwszej kolejności ustala się liczbę mandatów przypadających danemu komitetowi wyborczemu w każdym okręgu. Decyduje liczba oddanych ważnych głosów na listy kandydatów danego komitetu w skali kraju oraz liczba głosujących w danym okręgu wyborczym. Następnie mandaty rozdzielane są w ramach okręgów poszczególnym listom kandydatów.

System podziału mandatów jest uznawany za jeden z najbardziej skomplikowanych w Europie. Dopiero kiedy wiadomo, ile mandatów uzyskał dany komitet wyborczy w skali kraju, oblicza się, do których okręgów te mandaty trafią.

Służy do tego metoda Hare'a-Niemeyera (największych reszt) i następujący wzór: liczba głosów oddanych na listę w danym okręgu mnożona jest przez liczbę wszystkich mandatów zdobytych przez komitet wyborczy.Dalej wynik ten dzielony jest przez liczbę wszystkich głosów oddanych na listy danego komitetu wyborczego. Mandaty otrzymują kandydaci w okręgu, którzy zdobyli najwięcej głosów.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną