Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Mniejsze zło, większe dobro

Wojciech Jaruzelski (1923–2014)

Wojciech Witold Jaruzelski – polski polityk i dowódca wojskowy, działacz komunistyczny, przewodniczący Rady Państwa PRL, a następnie prezydent PRL i prezydent RP. Wojciech Witold Jaruzelski – polski polityk i dowódca wojskowy, działacz komunistyczny, przewodniczący Rady Państwa PRL, a następnie prezydent PRL i prezydent RP. Adam Chełstowski / Forum
Wojciech Jaruzelski zmarł kilka dni przed obchodami 25 rocznicy 4 czerwca 1989 r. Sam nie będzie musiał się już tłumaczyć, że swoją obecnością obciążył, zbrudził narodziny III RP. Ale dla polskiej polityki śmierć sędziwego generała jest niepomijalną okazją do kolejnych historycznych porachunków.
Wojciech Jaruzelski był zawsze gotowy do walki o swoje dobre imię i o sensy swojej polityki.Adam Lach/Napo Images/Forum Wojciech Jaruzelski był zawsze gotowy do walki o swoje dobre imię i o sensy swojej polityki.

Mimo że na politycznej emeryturze pozostawał od 24 lat, nie odszedł całkowicie w stan spoczynku. Za swoją rolę w najnowszych dziejach był bez przerwy pociągany do odpowiedzialności – moralnej, politycznej, prawnej – przez środowiska, które określały się jako antykomunistyczne, niepodległościowe i wprowadziły obyczaj protestowania przed domem generała każdego 13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Stawał też w sądach. Oskarżany w sprawie wypadków grudniowych 1970 r. (a był wtedy ministrem obrony narodowej) i w sprawie wprowadzenia stanu wojennego. Procesy te trwały latami, bez wyroku; zostały zawieszone z powodu złego stanu zdrowia generała.

On sam mimowolnie podsycał te spory, z niezwykłą konsekwencją występując w obronie swojej polityki, zwłaszcza decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego („wybór mniejszego zła”). Brał udział w konferencjach, dawał liczne wywiady, pisał książki i obszerne uzasadnienia dla sądów, jak i dla opinii publicznej, rozsyłając kopie do wielu dziennikarzy i naukowców, prowadził szeroką korespondencję.

Z tego powodu, ale przecież nie tylko, skupiał na sobie uwagę w każdej dyskusji czy kłótni o przeszłość, która, jak to u nas, na ogół była składnikiem teraźniejszej walki politycznej. I często, tak czy inaczej, wyłaniał się w tych sporach Wojciech Jaruzelski ze swoim peerelowskim bagażem, który przeniósł do III RP. Bo wszystkie jego oczywiste i łatwe do potępienia winy zostały niejako przełamane Okrągłym Stołem i oddaniem przez komunistów władzy w sposób łagodny i pokojowy. Z rzeczywistym udziałem Wojciecha Jaruzelskiego, którego decyzje i wola rozbroiły stary reżim, z jego aparatami, instytucjami, siłami i aktywistami.

Polityka 22.2014 (2960) z dnia 27.05.2014; Temat tygodnia; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Mniejsze zło, większe dobro"
Reklama