Czarnecki i syn

Belka dla Przemka
Największymi wygranymi eurowyborów są Czarneccy: Ryszard i Przemysław. Ojciec po raz trzeci został europosłem, a jego syn dostał sejmowy mandat po pośle PiS, który pojechał do Brukseli.
Ryszard i Przemysław Czarneccy
Tomasz Hołod/POLSKAPRESSE

Ryszard i Przemysław Czarneccy

Ryszarda i Przemysława dzieli 20 lat. Z ich biografii widać, że junior może mieć powody do kompleksów. Ryszard został politykiem jesienią 1991 r., kiedy Wiesław Chrzanowski zaproponował mu miejsce na liście Wyborczej Akcji Katolickiej. Miał 28 lat, a za sobą już przeszłość dziennikarsko-opozycyjną: demonstracje, strajki studenckie, współtworzył ZChN. Takie kariery robiło wielu ludzi z jego politycznego pokolenia. Czarnecki zawdzięczał to trochę przypadkowi i trochę wyjątkowej historycznie chwili. Do tego wyróżniał go brytyjski paszport, rzecz rzadko spotykana w PRL. To też zresztą przypadek, bo urodził się, gdy jego matka była akurat na stypendium naukowym w Londynie.

Kiedy Czarnecki Junior miał 28 lat, też chciał zostać posłem. Dostał ostatnie miejsce na liście wrocławskiej, wsparcie ojca i pieniądze na billboardy. Był pierwszy pod zwycięską kreską i to właśnie dało mu pierwszeństwo do wzięcia mandatu po każdym pośle z wrocławskich list PiS, który odchodził z Sejmu. – To oczywiste, że Przemek dostał porządną premię od wyborców za nazwisko, ale nie widzę w tym nic złego – mówi Damian Mrozek, wrocławski radny PiS.

Teraz Przemek

Ryszard Czarnecki pomaga synowi, jak może. Kilka tygodni przed wyborami do parlamentu w 2011 r. na swoim szalenie popularnym wtedy blogu (jednym z pierwszych politycznych w Polsce) dał Juniorowi mocne wsparcie: „Czarnecki kandyduje do Sejmu. Jednak tym razem nie będzie to Ryszard, ale Przemysław.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną