Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Kulczyk płacił, Kwiatkowski zawiadamia

Kwiatkowski – szef NIK z Kulczykiem

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. NIK
Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, przekazał do ABW zawiadomienie, które zawiera informacje uzyskane w czasie rozmowy z Janem Kulczykiem – poinformował rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli Paweł Biedziak.

W oświadczeniu rzecznika NIK, opublikowanym na stronie internetowej Izby, czytamy, że rozmowa Krzysztofa Kwiatkowskiego z Janem Kulczykiem odbyła się w ubiegłym tygodniu – we wtorek, 10 czerwca, w Pałacu Sobańskich w Warszawie. Inicjatorem rozmowy był biznesmen, który już wcześniej sygnalizował prezesowi NIK, że ma do przekazania informacje o „różnych nieprawidłowościach”.

Sprawa dla innych organów państwa

„W trakcie rozmowy okazało się jednak, że sprawy, o których wspomina Jan Kulczyk, mają w części charakter domniemań i subiektywnych obaw. Mimo to prezes Izby poinformował przedsiębiorcę, że może on, w celu pełnego wyjaśnienia sprawy, spróbować zainteresować swoimi problemami inne, właściwe ze względu na przedmiot sprawy, organy państwa” – poinformował Biedziak.

Dalej czytamy, że jeszcze w tym samym tygodniu sprawa rozmowy z Kulczykiem była konsultowana pod względem prawnym z dyrektorami NIK.

We wtorek, 17 czerwca, zaraz po powrocie z IX Kongresu Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI) w Hadze, szef NIK podpisał przygotowane przez prawników Izby zawiadomienie do ABW, które zawiera informacje uzyskane w czasie rozmowy z Kulczykiem.

Kulczyk płacił

Rzecznik w wydanym oświadczeniu poinformował, że rachunek za obiad podczas spotkania uregulował zapraszający, czyli Kulczyk. Sprawa płatności „została odnotowana w piśmie zarejestrowanym już w ubiegłym tygodniu w departamencie prawnym NIK, ponieważ rejestr korzyści prowadzony przez PKW nie obejmuje prezesa NIK” – informuje Paweł Biedziak. Rzecznik ABW Maciej Karczyński potwierdził, że we wtorek do Agencji wpłynęło zawiadomienie z NIK.

W sobotę tygodnik „Wprost” poinformował, że poza ujawnionymi już nagraniami posiada też inne, m.in. z podsłuchanej rozmowy szefa NIK z Janem Kulczykiem. 

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną